Երևանի և Մոսկվայի հարաբերությունները պարզ չեն. Լավրով
Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ միջոցառումներին, բայց արդարության համար ուզում եմ ընդգծել, որ Երեւանը չի արգելափակում որոշումների կայացումը։ Այդ իսկ պատճառով կազմակերպությունն աշխատում և գործում է։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հավելելով, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները պարզ չեն։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը նաև նշել է, որ դեռևս 2022 թվականի աշնանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն ուղարկել՝ սահմանին (Հայաստանի և Ադրբեջանի) զսպիչ դեր խաղալու համար։ Սակայն հայ գործընկերներն այն ժամանակ հրաժարվեցին՝ պատճառաբանելով, որ կազմակերպությունը չի պաշտպանել իրենց սահմանը սեպտեմբերյան մարտերի ժամանակ։
«Նախագահ Պուտինը բազմիցս է վերադարձել այս թեմային. չի եղել սահմանազատված սահման, ավելին, երբեք չի եղել սահմանազատում, և երեք-երկու կիլոմետր մի ուղղությամբ, մյուս ուղղությամբ։ Այո, այն ժամանակ էլ նման փոխհրաձգություններ եղել են, բայց հրաժարվել ՀԱՊԿ առաքելությունից, որը շատ արդյունավետ կլիներ, նույնպես Հայաստանի ինքնիշխան որոշումն էր»,- ասել է նա։

Лавров: Отношения Еревана и Москвы не простые
Армения не участвует в мероприятиях ОДКБ, но справедливости ради подчеркну, что Ереван не блокирует принятие решений. Поэтому организация работает, функционирует.  Об этом заявил на пресс-конференции министр иностранных дел России Сергей Лавров, добавив, что отношения Армении и России  непростые.
Также глава МИД РФ заметил, что еще осенью 2022 года было согласовано направление миссии наблюдателей ОДКБ, чтобы играть сдерживающую роль на границе (Армении и Азербайджана). Но армянские коллеги тогда отказались, сказав, что во время сентябрьских боев на границе организация их не защитила.
«Президент Путин неоднократно к этой теме возвращался: не было делимитированной границы, тем более демаркации никакой не было никогда, и три- два километра в одну сторону, в другую. Да, тогда были такие вот перестрелки, но отказаться от миссии ОДКБ, которая была бы весьма эффективной, тоже была суверенным решением Армении»,-заявил он.