ԵԽ պատգամավորը դիմել է Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանություններին՝ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին և ապօրինաբար պահվող անձանց
Եվրոպական խորհրդարանի Լյուքսեմբուրգի պատգամավոր Ֆերնանդ Կարթեյզերը նամակ է հղել Եվրոպական Միությունում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադըքովին, հույս հայտնելով, որ COP29 hամաժողովին ընդառաջ Բաքուն ամենահրատապ որոշ խնդիրների, այդ թվում՝  հայ ռազմագերիների եւ ապօրինաբար պահվող անձանց ազատ արձակման ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկի։
ԵԽ պատգամավորն Ադրբեջանի դեսպանին ուղղված իր նամակում մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող հետագա վտանգի վերաբերյալ եւ խրախուսել ադրբեջանական իշխանություններին հնարավորինս շուտ խաղաղության պայմանագիր կքնել Երեւանի հետ։
Կարթեյզերը X-ի իր միկրոբլոգում հրապարակած նամակում նշել է, որ ողջունելի կլինի Ադրբեջանի իշխանությունների հանձնառությունը՝ պահպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգությունը։
Եվրոպական խորհրդարանի Լյուքսեմբուրգի պատգամավորը՝ թվելով բոլոր ռազմագերիների, ապօրինի պահվող Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության անունները, միանալով միջազգային հանրության պահանջներին՝ դիմել է Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանություններին ազատ արձակել նրանց՝ այդպիսով նպաստելով տարածաշրջանում ընդհանուր իրավիճակի էական բարելավմանը։
Ֆերնանդ Կարթեյզերը վստահեցրել է, որ միջազգային հանրությունը կողջունի նման քայլի մարդասիրական բնույթը։

Депутат Европарламента призвал высшие власти Азербайджана освободить армянских военнопленных и незаконно удерживаемых лиц
Депутат Европейского парламента от Люксембурга Фернан Картайзер направил письмо послу Азербайджана в Европейском Союзе Вагифу Садыкову, выразив надежду, что в преддверии конференции COP29 Баку предпримет шаги для решения некоторых из наиболее насущных проблем, включая освобождение армянских военнопленных и незаконно удерживаемых лиц.
Депутат ЕП в своем письме послу Азербайджана выразил обеспокоенность по поводу дальнейшей угрозы территориальной целостности Армении и призвал власти Азербайджана как можно скорее заключить мирный договор с Ереваном.
Картейзер в письме, опубликованном в своем микроблоге X, отметил, что приверженность властей Азербайджана сохранению армянского культурного наследия Нагорного Карабаха будет только приветствоваться.
Перечислив имена всех военнопленных, незаконно удерживаемых руководителей Нагорного Карабаха и присоединившись к требованиям международного сообщества, Фернан Картайзер обратился к высшим властям Азербайджана с призывом освободить их, тем самым способствуя существенному улучшению общей ситуации в регионе.
Картайзер заверил, что международное сообщество приветствовало бы гуманитарный характер такого шага.