ԵԽ պատգամավորները համատեղ հայատարարությամբ են հանդես եկել հայ-ֆրանսիական ռազմական համագործակցության վերաբերյալ
Եվրոպական խորհրդարանի բոլոր խմբակցություններից մի խումբ պատգամավորներ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ի պատասխան հայ-ֆրանսիական ռազմական համագործակցության վերաբերյալ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի քննադատություններին, բացասական արձագանքին ու սպառնալիքներին։ Պատգամավորներն իրենց հայտարարությամբ շեշտադրել են, որ մարտունակ եւ ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները նշել են, որ «Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ռեժիմների կողմից Հայաստանի հասցեին հնչեցված մեղադրանքները, թե վերջինը Հարավային Կովկասում հակամարտություն է հրահրում, եւս մեկ անգամ փաստում է, որ երկու երկրների միջեւ առկա է դավադրություն, որը դեռ 2023թվականի սեպտեմբերին հանգեցրել էր Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 140 հազար հայերի էթնիկ զտմանը»։
Եվրախորհրդարանականները զարմանք են հայտնել, որ ավտորիտար և ագրեսոր երկրները, ինչպիսիք են՝ Ադրբեջանը և Ռուսաստանը, դատապարտում են ԵՄ անդամ երկիր Ֆրանսիային՝ ձգտելով օգտագործել առկա տարաձայնությունները, հակասությունները երկրների ներսում կամ երկրների միջև՝ որպես սեփական պատեհապաշտ նպատակներին հասնելու գործիք:
«Սա ոչ մի կերպ չի կարող ընդունելի լինել Եվրամիության կողմից, և վաղուց ժամանակն է պատժամիջոցներ կիրառել բռնապետական Ալիևի ռեժիմի դեմ՝ տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը խաթարող նրա ապակառուցողական գործողությունների և մարդու իրավունքների ոտնահարման համար: Մենք խստորեն դատապարտում ենք Բաքվի և Մոսկվայի պաշտոնական հայտարարությունները և կոչ ենք անում Եվրոպական հանձնաժողովին և ԱԳԵԾ-ին անհապաղ արձագանքել այս իրավիճակին»,- ասված է համատեղ հայտարարության մեջ։
Համատեղ հայտարարությունը ստորագրել են Սլովակիայից Միրիամ Լեքսմանը, Ֆրանսիայից Ֆրանսուա-Գզավիե Բեյլամին, Նատալի Լուազոն, Ռաֆայել Գլյուկսմանը, Մարկետա Գրեգորովան, Քրիստոֆ Գոմարը, Սելին Իմարը, Լորան Կաստիյոն, Կիպրոսից Լուկաս Ֆուրլասը եւ Կոստաս Մավրիդեսը, Նիդեռլանդներից Բերտ-Յան Ռաուսենը, Լիտվայից Անդրիուս Կուբիլիուսը եւ Ռասա Յուկնեվիչիենեն եւ Շվեդիայից Չառլի Վեյմերսը։

Депутаты Европарламента выступили с совместным заявлением относительно армяно-французского военного сотрудничества
Группа депутатов, представляющих все фракции Европарламента выступила с совместным заявлением в ответ на критику, негативную реакцию и угрозы Азербайджана и России относительно армяно-французского военного сотрудничества.
В своем заявлении депутаты подчеркнули, что иметь армию, вооруженную боевой и современной военной техникой, является суверенным правом любой страны.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, депутаты Европарламента отметили, что "обвинения режимов России и Азербайджана в адрес Армении о том, что последняя провоцирует конфликт на Южном Кавказе, еще раз доказывают, что между двумя странами существует сговор, который привел к этнической чистке более 140 000 армян в Нагорном Карабахе уже в сентябре 2023 года”.
Депутаты Европарламента выразили удивление тем, что такие авторитарные и агрессорские страны, как Азербайджан и Россия, осуждают члена ЕС Францию, стремясь использовать существующие разногласия, противоречия внутри или между странами в качестве инструмента для достижения своих собственных оппортунистических целей.
“Это ни в коем случае не может быть приемлемым для Европейского Союза. Настало время ввести санкции против диктаторского режима Алиева за его деструктивные действия, подрывающие региональный мир и безопасность, а также за нарушения прав человека. Мы решительно осуждаем официальные заявления Баку и Москвы и призываем Европейскую комиссию и ЕСВС (ред. -Европейская служба внешних связей) немедленно отреагировать на эту ситуацию", - говорится в совместном заявлении.
Совместное заявление подписали Мириам Лексман из Словакии, Франсуа-Ксавье Беллами, Натали Луазо, Рафаэль Глюксман, Маркета Грегорова, Кристоф Гомар, Селин Имар, Лоран Кастио из Франции, Лукас Фурлас и Костас Мавридес из Кипра, Берт-Ян Рауссен из Нидерландов, Андриус Кубилиус и Раса Юкневиченен из Литвы и Чарли Веймерс из Швеции.