ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունը տարածաշրջանային այցի վերաբերյալ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը տարածաշրջան այց են կատարել հոկտեմբերի 14-17-ը:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները տարածել են հայտարարության, ըստ որի` նրանք հոկտեմբերի 15-ին Երևանում հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, հոկտեմբերի 17-ին Բաքվում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, խորհրդակցություններ անցկացրել երկու երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների հետ: Համանախագահները հանդիպել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ: Բաքվում էլ համանախագահները հանդիպել են Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի նախագահի հետ: Լեռնային Ղարաբաղում համանախագահները զրուցել են մարդասիրական հարցերով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչի հետ: Երկու առաջնորդները համանախագահներին տեղեկացրել են Աշգաբադում ԱՊՀ գագաթաժողովի շրջանակում իրենց վերջին զրույցի մանրամասները և իրենց գաղափարները, թե ինչպես է հնարավոր առաջ մղել կարգավորման գործընթացը: Համանախագահները ողջունել են մարդասիրական և անվտանգության կոնկրետ միջոցների ընդունման հեռանկարները՝ ուղղված բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելուն և լարվածությունը թուլացնելուն:
Համանախագահները ևս մեկ անգամ երկրներին կոչ արել շարունակել սատարել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի գործունեությունն ու ապահովել խոչընդոտների անհապաղ վերացումը, որոնք կարող են խանգարել մոնիթորինգային առաքելություններին: Երկրների ԱԳՆ ղեկավարները հաստատել են համանախագահների հովանու ներքո մինչև տարեվերջ հանդիպելու իրենց պատրաստակամությունը: Համանախագահները մոտ ժամանակներս կմեկնեն Վիեննա՝ տարածաշրջան այցի արդյունքների մասին տեղեկացնելու ԵԱՀԿ մշտական խորհրդին և Մինսկի խմբի անդամներին:

Сопредседатели выступили с заявлением по итогам визита в регион
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, Игорь Попов (Россия), Эндрю Шеффер (США), Стефан Висконти (Франция), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик, посетили регион с 14 по 17 октября.
Согласно заявлению сопредседателей МГ ОБСЕ по итогам визита, они встретились с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Ереване 15 октября и с президентом Ильхамом Алиевым в Баку 17 октября, провели консультации с министрами иностранных дел и обороны Армении и Азербайджана.
Сопредседатели также встретились с фактическими властями Нагорного Карабаха.
В Баку сопредседатели встретились с председателем азербайджанской общины Нагорного Карабаха. В Нагорном Карабахе, сопредседатели были проинформированы местным представителем Международного комитета Красного Креста по гуманитарным вопросам. Оба лидера проинформировали сопредседателей о своей недавней беседе на саммите СНГ в Ашхабаде и представили свои идеи о том, как продвинуть процесс урегулирования. Сопредседатели приветствовали перспективу принятия конкретных гуманитарных мер и мер безопасности для подготовки населения к миру и снижения напряженности.
Сопредседатели еще раз подчеркнули исключительную важность миссий по наблюдению, возглавляемых Анжеем Каспршиком, в соответствии с его мандатом и многолетней практикой и призвали стороны и впредь полностью поддерживать деятельность его команды и обеспечивать немедленное устранение любых препятствий, могущих помешать миссии по мониторингу. Главы МИД стран подтвердили свое намерение встретиться снова под эгидой сопредседателей до конца года. Сопредседатели в ближайшее время отправятся в Bену, чтобы проинформировать Постоянный совет ОБСЕ и членов Минской группы.