ԵԱՀԿ գրասենյակը անվտանգության համար պատասխանատու չէ. ստորագրելով այս դրույթը՝ հայ լրագրողները մեկնել են Ադրբեջան
«… ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը պատասխանատվություն չի կրում մասնակիցների անվտանգության համար։ Անվտանգությունն ապահովելու են կողմերը…»։ Ստորագրելով սույն դրույթը պարունակող կանոնակարգի տակ՝ նոյեմբերի 17-ին հայաստանցի և արցախցի լրագրողները փոխանակման այցով մեկնել եմ Ադրբեջան։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում «Այցելություն Ադրբեջան» վերտառությամբ արված գրառման մեջ նշել է Արցախի հանրային հեռուստատեսության մեկնաբան Էդգար Էլբակյանը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 17-21-ը տեղի է ունեցել լրագրողների խմբերի փոխանակում. Հայաստանի և Արցախի ԶԼՄ ներկայացուցիչներն այցել են Ադրբեջան, իսկ ադրբեջանական ԶԼՄ ներկայացուցիչները՝ Հայաստան և Արցախ:
Էլբակյանը նշել է նաև, որ ինքը ներկայացնում էր արցախյան կողմը՝ որպես Արցախի հանրային հեռուստատեսության հեռուստամեկնաբան, իսկ իր և իր գործընկերների՝ Դավիթ Ալավերդյանի (Mediamax) ու Արտյոմ Երկանյանի (Shant)  «անվտանգությունը հոգալու էր մի երկիր, որի հետ հայկական պետություններն ունեն տասնամյակներ շարունակվող անվտանգային հակամարտություն»։
Նա նաև գրել է, որ ծրագիրը նախապատրաստվել և կյանքի է կոչվել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի համակարգմամբ ՀՀ, ԱՀ և Ադրբեջանի համապատասխան գերատեսչությունների ներգրավմամբ՝ հիմքում ունենալով դեռ 2019 թ․ մարտին ՀՀ և ԱՀ ղեկավարների ձեռք բերած համաձայնությունը։
Էլբակյանը գրել է. «Այցելության ընթացքում եղանք Բաքվում, Ղուբայում և Գանձակում (Գյանջա), հանդիպեցինք մամուլի, հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների հետ, եղանք ամենատարբեր դիտարժան և ուշագրավ վայրերում։ Խիստ տպավորիչ էր վերադարձի ճանապարհը՝ Բաքվից գնացքով դեպի Գանձակ, իսկ այնտեղից՝ մեքենայով Ղազախով դեպի վրացական սահման․ թե՛ ուղևորության այս հատվածը, թե՛ առհասարակ ամբողջ քառօրյակը հետազոտական և քննական տեսանկյուններից ահռելի նյութ են տվել՝ ինչպես մարդաբանական-ազգագրական, այնպես էլ սոսկ ճանաչողական առումով։ Մոտակա օրերին հանդես կգամ ավելի մանրամասն մամուլի հրապարակումներով՝ անդրադառնալով այցի մանրամասներին»:
Նա հավելել է նաև, որ իր տեղադրած լուսանկարում «Բաքվի հին քաղաքում (İçəri şəhər)՝ հայտնի «Աղջկա բերդ» աշտարակն է (12-րդ դար)»։
«Հ․Գ․ Հավատացնում եմ ձեզ՝ հայոց պետությունը տեղ ու գոյության հեռանկար չէր ունենա տարածաշրջանային քարտեզի վրա, եթե մենք տանուլ տայինք 1990-ականների պատերազմը։ Խիստ դրական, արդյունավետ ու ջերմ մթնոլորտում անցած մեր ուղևորությունը մի վերջնական անգամ համոզեց ինձ դրանում»,- եզրափակել է Էլբակյանը:

Известны имена армянских журналистов, побывавших в Баку
"...Офис личного представителя Действующего председателя ОБСЕ не несет ответственности за безопасность участников программы по обмену журналистами. Безопасность будут обеспечивать стороны...". Подписав документ с таким содержанием 17 ноября группа журналистов из Армении и Арцаха отправилась в Азербайджан. Об этом на своей странице в Facebook написал обозреватель Общественного телевидения Арцаха Эдгар Элбакян.
Элбакян также отметил, что он представлял арцахскую сторону,  как телекомментатор Общественного телевидения Арцаха. С армянской стороны в программе участвовали также Давид Алавердян (Медиамакс) и Артем Ерканян («Шант» ТВ). «О нашей безопасности должна была  позаботится странв, с которой у двух армянских республик  десятилетиями продолжается конфликт»,- написал Элбакян.
Он также отметил, что программа была подготовлена и претворена в жизнь при координации личного представителя Действующего председателя ОБСЕ с привлечением соответствующих ведомств РА, АР и Азербайджана, имея в основе соглашение, достигнутое главами РА и АР еще в марте 2019 года.
Элбакян написал: «В ходе визита мы побывали в Баку, Губе и Гандзаке (Гянджа), встретились с представителями прессы, общественного сектора, побывали в самых разных зрелищных и интересных местах. Очень впечатляющим был обратный путь -из Баку на поезде в Гандзак, а оттуда на машине через Казах к грузинской границе: и эта часть поездки, и вообще вся четырехдневка дали колоссальный материал как в антропологическом, так и в познавательном плане. В ближайшие дни я выступлю с более подробными публикациями в прессе, касаясь деталей визита».
Он также добавил, что на размещенной им фотографии в Старом городе Баку (Içəri şəhər), знаменитая башня «Крепость девушки» (12 век).
"P.S. уверяю вас, армянского государства не было бы на карте, если бы мы проиграли карабахскую войну. Наша поездка прошла в очень позитивной, продуктивной и теплой атмосфере", - заключил Элбакян.
Отметим, что армянские журналисты находились в Азербайджане с 17 по 21 ноября. А азербайджанские журналисты прибыли в Армению 18 ноября. В Этот же день у них состоялся обед в Министерстве иностранных дел РА.