Ձևավորել պետականամետ Սփյուռք. Գլխավոր հանձնակատարը մանրամասնել է նոր ռազմավարությունը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մշակել և շրջանառության մեջ է դրել Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման 2023-2033թթ. ռազմավարությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ ռազմավարության հիմքում պետականամետ Սփյուռք ձևավորելու տեսլականն է։ Նպատակ է դրված ունենալ պետականակենտրոն ռազմավարություն։
«Ակնկալում ենք Սփյուռքի հետ աշխատել հարգանքի սկզբունքների հիման վրա, որի հիմքում պետականաշինության, պետականակենտրոնության գաղափարախոսությունն ավելի խորացնելու հարցերն են։ Դա այսօր շատ թույլ է Սփյուռքում։ Հասկանալի պատճառներով Սփյուռքը ձևավորվել է պետականության բացակայության պայմաններում։ Եթե Հայաստանում բնակվող մեր հայրենակիցները կամա թե ակամա պետականաշեն են, ապա Սփյուռքում դրա դրդող պատճառները բացակա են եղել, նորմալ աշխատանք սփյուռքահայերի հետ չի տարվել։ Այն աշխատանքը, որ ցանկանում ենք Սփյուռքի ուղղությամբ կատարել, դրա կենտրոնում բացառապես պետք է լինի պետությունը։ Ոչ թե այն պատճառով, որ մենք էգոիստ ենք, կենտրոնացած ենք մեզ վրա, այլ որովհետև պետությունը տեսնում ենք ոչ միայն Հայաստանի հայության, այլև հայ ժողովրդի, Սփյուռքի հարատևության գրավական։ Չի լինի ուժեղ պետություն, ուրեմն ոչինչ չի լինի։ Եթե Սփյուռքը կարող էր Միջին Արևելքում գոյություն ունենալ երկար տարիներ, ապա այն Սփյուռքը, որը ձևավորվել է վերջին 50 տարիների ընթացքում, երկարատև չի կարող գոյություն ունենալ առանց խարսխի, իսկ այդ խարիսխը պետությունն է»,-ասաց Զարեհ Սինանյանը։
Գլխավոր հանձնակատարը տեղեկացրեց, որ ներկայում ռազմավարության առնչությամբ արդեն մեծ քանակությամբ դիտողություններ, առաջարկներ, անհամաձայնություններ են ստացել կառավարության տարբեր օղակներից։ Դրանց հիման վրա ռազմավարությունը լրամշակվում է։  Զարեհ Սինանյանը նկատեց, որ պետք չէ շտապել, նոր իրողությունները, զարգացումները պարտադրում են խորքային մոտենալ այս ռազմավարությանը՝ դարձնելով այն հեռանկարային։
Զարեհ Սինանյանը վստահեցրեց, որ ռազմավարության մշակման գործում աշխատանք տարվում է նաև Սփյուռքի հետ։ Հանձնակատարի գրասենյակն այս ռազմավարության ձևավորման սկզբնակետը համարում է Հայաստանում 2022 թվականին կայացած  առաջին համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը։ Այն օգտագործվեց որպես հարթակ որոշ թեզեր քննարկելու, դրանց շուրջ տրամադրությունները ստուգելու համար։
«Դրանից հետո շարունակաբար տարբեր խմբերի հետ աշխատել ենք՝ հասկանալու համար, թե ինչպես են դա ընկալում։ Շատ դժվար է աշխատել բոլորի հետ, որովհետև Սփյուռքը բազմազան է և գործ չունենք 10 անձի կամ 10 կազմակերպության հետ։ Կարող ես 20 կազմակերպության հետ աշխատել, բայց կլինի 200-ը ու կասի՝ մեզ հետ չեք աշխատել։ Մենք փորձում ենք իրատեսորեն ներգրավել Սփյուռքի մեծ քանակի ներկայացուցիչների»,-հավելեց Զարեհ Սինանյանը։
Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի երկրորդ կեսին նախատեսվում է Հայաստանում անցկացնել համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովը։ Մինչ այդ ռազմավարությունը հաստատված կլինի, թե ոչ, միևնույնն է՝ այն լինելու է գագաթնաժողովի առանցքում։
«Մենք հիմա նախապատրաստվում ենք գագաթնաժողովի աշխատանքներին։ Կարելի է ասել, որ դեռ անցած տարվա նոյեմբերից ենք սկսել աշխատել այդ ուղղությամբ։ Այն նախատեսվում է անցկացնել սեպտեմբերի 2-րդ կեսին և զուգակցել Հայաստանի անկախության տոնին։ Օրակարգը դեռ հստակեցվում է, սակայն ասեմ, որ անվտանգային հարցերը լինելու են անխուսափելի։ Դա ամբողջ հայության համար մնում է ամենակարևոր խնդիրը։ Անդրադարձ կկատարվի նաև տնտեսական, մշակութային հարցերին։ Այս երեք ուղղությունների վրա ենք հիմնականում կենտրոնանալու»,-հավելեց Զարեհ Սինանյանը։
Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման 2023-2033թթ. ռազմավարությունն առաջիկա ամիսներին կներկայացվեն ՀՀ կառավարության քննարկմանը:

Формирование прогосударственной диаспоры: главный уполномоченный по делам диаспоры о новой стратегии
Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения разработал и ввел в обращение Стратегию развития сотрудничества Армения-Диаспора на 2023-2033 годы. В беседе с «Арменпресс» главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян представил, что в основе стратегии лежит формирование прогосударственной диаспоры. Цель - иметь стратегию, ориентированную на государство.
«Мы рассчитываем работать с диаспорой на основе принципов уважения, исходя из вопросов углубления идеологии государственного строительства и государственности. Сегодня в диаспоре они довольно слабы. По понятным причинам диаспора образовалась в условиях отсутствия государственности. Если наши соотечественники, проживающие в Армении, вольно или невольно были строителями государства, то в диаспоре этих причин не было, с армянами диаспоры не велась нормальная работа. В центре той работы, которую мы хотим вести в направлении диаспоры, должна быть государственность. Не потому, что мы эгоистичны, зациклены на себе, а потому, что видим в государственности гарантию существования не только армянства Армении, но и всего армянского народа, сохранения диаспоры. Не будет сильного государства, значит, ничего не будет. Если диаспора смогла существовать на Ближнем Востоке долгие годы, то диаспора, сформировавшаяся за последние 50 лет, не сможет долго просуществовать без якоря. И этим якорем может быть государство», - сказал Заре Синанян.
Он сообщил, что уже получено множество комментариев и предложений от различных правительственных кругов. На их основе и обновляется стратегия. Заре Синанян отметил, что не нужно торопиться, новые реалии и события заставляют нас глубже подойти к этой стратегии, чтобы сделать ее перспективной.
Заре Синанян заверил, что работа по разработке стратегии ведется и с диаспорой. Отправной точкой для формирования этой стратегии в Аппарате уполномоченного считают первый Всемирный армянский саммит, который прошел в Армении в 2022 году. Его использовали как площадку для обсуждения некоторых тезисов, для проверки их восприятия.
«После него мы постоянно работали с разными группами, чтобы понять, как они это воспринимают. Очень сложно работать со всеми, потому что диаспора довольно разная, мы имеем дело не с 10 людьми или 10 организациями. Вы можете работать с 20 организациями, но появятся 200, которые скажут, что вы с ними не работали. Мы стараемся привлечь к участию большое количество представителей диаспоры», - добавил Заре Синанян.
Во второй половине сентября текущего года в Армении планируется провести второй Всемирный армянский саммит. Независимо от того, будет одобрена стратегия или нет, она будет в центре внимания саммита.
«Сейчас мы готовимся к работе саммита. Можно сказать, что мы начали работать в этом направлении с ноября прошлого года. Его планируется провести во второй половине сентября и приурочить ко Дню независимости Армении. Повестка дня саммита еще уточняется, но должен сказать, что вопросы безопасности будут обязательны. Это остается самым важным вопросом для всех армян. Будут также рассмотрены экономические и культурные вопросы. В основном мы сосредоточимся на этих трех направлениях», - добавил Заре Синанян.
Стратегия сотрудничества Армения-Диаспора 2023-2033 гг. в ближайшие месяцы будет представлена ​​правительству РА на обсуждение.