Ձեր և ֆրանսիացի ժողովրդի աջակցությունն անչափ կարևոր է մեզ համար․ Նիկոլա Ազնավուրն Էմանուել Մակրոնին
«Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրի նամակը՝ ուղղված Ֆրանսիայի նախագահ Է.Մակրոնին
«Հարգելի՛ պարոն նախագահ,    Սիրելի՛ բարեկամ,  հայ ժողովրդի հավատարի՛մ աջակից,
Վերջին օրերը ցավով ու խոր անհանգստությամբ էին լի ողջ հայ ազգի համար։ Հայ ժողովրդին դարձյալ վտանգ է սպառնում, և, ինչպես 1915-ին, այսօր էլ նա ստիպված է պայքար մղել իր գոյության համար։ Հայ դիրքապահները քաջաբար պահում են երկրի սահմանները, սակայն մարտերը թեժ են, և զոհերը՝ բազմաթիվ։
Ես ևս մեկ անգամ դիմում եմ Ձեզ՝ որպես մի մարդու և առաջնորդի, որը չի վախենում ճշմարտությունն ասել, և որի համար մարդկային արժեքները գերակա են: Դուք սա ապացուցել եք Ձեր ղեկավարման այս ողջ ընթացքում։ Ձեր վերջին ելույթներում Դուք ևս մեկ անգամ հիշեցրիք հայերին և աշխարհին,  որ Հայաստանը մենակ չէ այդ դահիճների դեմ հանդիման։ Դուք համարձակորեն դատապարտեցիք Թուրքիայի կեղծավորությունն ու ցինիզմը և նրա մեղսակցությունը Բաքվի հանցագործություններին:  Այս հակամարտության ընթացքում սիրիացի ջիհադիստների՝ վարձկան-ահաբեկիչների ներգրավումը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս այդ կառավարությունների անբարո ձեռագիրը և գուժում ահաբեկչական սպառնալիքի մասին, որը Թուրքիայի ձեռամբ հասնում է Եվրոպայի և Ռուսաստանի մատույցներին: Բաքուն թիրախավորում է խաղաղ բնակիչներին և լրագրողներին՝ օգտագործելով արգելված զինամթերք,  խախտելով միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքները։
Ձեր և ֆրանսիացի ժողովրդի աջակցությունն անչափ կարևոր է մեզ համար: Խնդրում եմ Ձեզ գործուն քայլերի դիմել՝ հանուն մեր ժողովրդի փրկության - ճանաչելով Արցախի Հանրապետությունը որպես ինքնիշխան պետություն,  որը կկարողանա օգտվել միջազգային իրավունքի դրույթներից,  խնդրում եմ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ՝ նրանց գործած հանցագործությունների համար,  ինչպես նաև ճնշում գործադրել ՄԱԿ-ի վրա՝ տարածաշրջանում խաղաղություն վերահաստատելու մեխանիզմներ գործի դնելու նպատակով։
Ես հավատում եմ Ձեզ ու Ձեր սկզբունքայնությանը, լիահույս եմ, որ մարդասիրական և ժողովրդավարական մեր արժեքները հաղթանակ կտանեն բռնապետության ու ոճրագործության դեմ, որոնց շարժիչ ուժը ագահությունն է և իշխանության ծարավը:  Հայաստանը քաղաքակրթության բերդամրոցն է, որը պետք է պաշտպանել:

Николя Азнавур призвал Макрона признать Арцах
Соучредитель и председатель Совета Попечителей Фонда «Азнавур» Николя Азнавура обратился с открытым письмом к президенту Франции Эммануелю Макрону, попросив его признать Арцах.
«Уважаемый господин Президент, дорогой друг, верный соратник армянского народа,
Последние дни были полны боли и глубокого беспокойства для всего армянского народа. Армянскому народу вновь угрожает опасность, и, как и в 1915 году, он и сегодня вынужден вести борьбу за свое существование. Армянские военные мужественно охраняют границы страны, однако бои горячие, и жертв множество.
Я еще раз обращаюсь к вам как к человеку и руководителю, который не боится говорить правду, и для которого приоритетны человеческие ценности. В своих последних выступлениях вы еще раз напомнили армянам и миру, что Армения не одна перед лицом этих палачей. Вы смело осудили лицемерие и цинизм Турции и ее соучастие в преступлениях Баку. Вовлечение в этот конфликт сирийских джихадистов-наемников-террористов еще раз показывает аморальный почерк этих правительств и террористическую угрозу со сторону Турции, подступающей к Европе и России.
Прошу Вас предпринять действенные шаги во имя спасения нашего народа-признав Республику Арцах как суверенное государство, которое сможет воспользоваться положениями международного права, прошу применить экономические санкции против Азербайджана и Турции за совершенные ими преступления, а также оказать давление на ООН с целью задействования механизмов восстановления мира в регионе.
Я верю вам и вашей принципиальности, полон надежд, что наши гуманитарные и демократические ценности одержат победу над диктатурой и преступлением, движущей силой которых является жадность и жажда власти.