Բլինքենը հայտարարել Է Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանավորվածությունների հնարավորության մասին
Վաշինգտոնի վարչակազմը կարծում է, որ այժմ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման բացառիկ հնարավորություն կա: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը՝ ելույթ ունենալով Բրուքինգսի ինստիտուտում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
՛՛Երկրների միջև խաղաղ պայմանավորվածություններն իրագործելու բացառիկ հնարավորություն կա, ինչը կդադարեցնի տասնյակ տարիներ շարունակվող հակամարտությունը և, կարծում եմ, տարածաշրջանում հսկայական հնարավորություններ կստեղծի տնտեսական կապերի, տնտեսական աճի, արևելքի և արևմուտքի, հարավի և հյուսիսի երկրների միջև կապերի հաստատման տեսանկյունից: Ադրբեջանը պետք է վճռորոշ դեր խաղա դրանում՛՛,-ասել է ամերիկյան արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
՛՛Մենք դրան ակտիվորեն ձգտում էինք դիվանագիտության միջոցով՝ փորձելով Ադրբեջանին և Հայաստանին մոտեցնել խաղաղ պայմանավորվածություններին՛՛,-պնդել է Բլինքենը: ՛՛Եվ, կարծում եմ, հիմա դա իսկապես հասանելի է։ Ես այդ մասին խոսել եմ միայն մոտ մեկ շաբաթ առաջ [Ադրբեջանի] նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Կարծում եմ ՝ դա իրագործելի է և լիովին համապատասխանում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ժողովուրդների, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանի շահերին՛՛,-հավելել է նա։
Ալիևն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարող են մի քանի ամսվա ընթացքում ավարտել խաղաղ պայմանագրի տեքստի վրա աշխատանքը: Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ խաղաղության պայմանագիրը կարող է ստորագրվել միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի Սահմանադրությունը ՛՛տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ՛՛։

Блинкен заявил о возможности для мирных договоренностей Баку и Еревана
Вашингтонская администрация считает, что сейчас есть исключительная возможность для достижения мирных договоренностей между Азербайджаном и Арменией. Об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен, выступая в Институте Брукингса.
"Есть исключительная возможность реализовать мирные договоренности между странами, что прекратит продолжающийся десятки лет конфликт и, думаю, создаст в регионе огромные возможности с точки зрения экономических связей, экономического роста, налаживания связей между странами на востоке и на западе, на юге и на севере. Азербайджан должен сыграть в этом решающую роль", - сказал руководитель американского внешнеполитического ведомства.
"Мы активно добивались этого путем дипломатии, пытаясь приблизить Азербайджан и Армению к мирным договоренностям", - утверждал Блинкен. "И, думаю, сейчас это по-настоящему достижимо. Я говорил об этом лишь примерно неделю назад с президентом [Азербайджана Ильхамом] Алиевым. Думаю, это выполнимо и в полной мере соответствует интересам народов Азербайджана и Армении, а также всего региона", - добавил он.
Алиев ранее заявил, что Азербайджан и Армения могут завершить работу над текстом мирного договора в течение нескольких месяцев. Азербайджанский лидер подчеркнул, что мирный договор может быть подписан только в случае, если Армения изменит свою конституцию. По его мнению, в Конституции Армении, "содержатся территориальные претензии к Азербайджану".