Բլինքենի հետ զրույցում Ալիեւը դժգոհել է Հայաստանի Սահմանադրությունից եւ ԵԱՀԿ ՄԽ-ից
Պետք է դադարեցնել տարածքային հավակնություններն Ադրբեջանի նկատմամբ, որոնք դրված են Հայաստանի Սահմանադրությունում։ Այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հունիսի 20-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հեռախոսազրույցում, տեղեկացրել է Day.az-ը։
Նշելով, որ տարածաշրջանում ապահովվել է խաղաղություն, իսկ խաղաղության պայմանագրի հիմքը կազմող սկզբունքների եւ դրա տեքստի նախաձեռնողը ադրբեջանական կողմն է, Ալիեւը ընդգծել է, որ կարգավորման գործընթացի եւ երկկողմ հիմքով խաղաղ օրակարգի առաջմղման ջանքերը շարունակվում են։ Բարձր գնահատելով ԱՄՆ վճռականությունը խաղաղության օրակարգում ավանդ ներդնելու հարցում՝ պետության ղեկավարը նշել է Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային հավակնությունների, որոնք դրված են Հայաստանի Սահմանադրությունում, համապատասխան օրենքներում եւ ներքին նորմատիվ-իրավական փաստաթղթերում, դադարեցման կարեւորությունը խաղաղության օրակարգի առաջմղման տեսակետից։
Նա նաեւ հայտնել է, որ վաղուց եկել է չգործող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ դրա հետ կապված ինստիտուտների գործունեությունը պաշտոնապես դադարեցնելու ժամանակը, որպեսզի լիովին փակվի հակամարտության էջը, որն անցյալի մնացուկ է դարձել։

Алив в беседе с Блинкеном пожаловался на Конституцию Армении и МГ ОБСЕ
Важно прекратить территориальные претензии к Азербайджану, заложенные в Конституции Армении. Об этом сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев 20 июня в ходе телефонного разговора с государственным секретарем США Энтони Блинкеном, сообщает Day.az.
Отметив, что в регионе обеспечен мир, а инициатором принципов, составляющих основу мирного договора, и его текста является азербайджанская сторона, Алиев подчеркнул, что усилия по продвижению процесса нормализации и мирной повестки на двусторонней основе продолжаются. Высоко оценив решимость США внести вклад в мирную повестку дня, глава нашего государства отметил важность прекращения территориальных претензий к Азербайджану, заложенных в конституции, соответствующих законах и внутренних нормативно-правовых актах Армении, с точки зрения продвижения мирной повестки.
Он также заявил, что давно пришло время официально прекратить деятельность нефункциональной Минской группы ОБСЕ и всех связанных с ней институтов с тем, чтобы полностью закрыть страницу конфликта, ставшего уже пережитком прошлого.