Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո Ադրբեջանում թալիշների վիճակը վատթարացել է․ Blankspot
Հուլիսի 22-ին Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ ձերբակալվել է Ադրբեջանի քաղաքացի Իգբալ Աբիլովը։ Նա վեց տարեկանից բնակվում է Բելառուսում և ծագումով թալիշ է, ազգային փոքրամասնություն, որն ապրում է Ադրբեջանի հարավում և Իրանի հյուսիսում։ Այս մասին գրում է շվեդական Blankspot պարբերականը։
Աբիլովն Ադրբեջան էր ժամանել հունիսին հարսանիքի մասնակցելու համար, սակայն երբ  պետք է վերադառնար Բելառուս, նրան թույլ չեն տվել լքել երկիրը: Մեկ ամիս անց նրա դեմ քրեական գործ է հարուցվել ազգամիջյան ատելություն հրահրելու և պետական ​​դավաճանության մեղադրանքով։
Ձերբակալությունը տեղի է ունեցել նույն ժամանակ, երբ նախկին ադրբեջանցի դիվանագետ Էմին Սաիկ Իբրահիմովը, որն ավելի վաղ գտնվել է ԱՄՆ-ում, ձերբակալվել էր տղամարդուն դանակահարելու մեղադրանքով:
Իրավապաշտպանները երկու ձերբակալություններն էլ ապօրինի են համարում։ Դրանք տեղի են ունենում անցյալ տարի Ադրբեջանում իրավապաշտպանների և լրագրողների զանգվածային ձերբակալություններից հետո: Այս տարվա աշնանը Ադրբեջանում նախատեսվում է անցկացնել  COP29 կլիմայական գագաթնաժողովը։
Արտասահմանյան կազմակերպությունները քննադատել են Ադրբեջանին գագաթնաժողովը օգտագործելու համար։ 2022 թվականից ի վեր քաղբանտարկյալների թիվն աճել է ավելի քան երեք անգամ։ Այսօր երկրում 303 քաղբանտարկյալ կա։
Իգբալ Աբիլովի ձերբակալությունն ակնհայտորեն ուղղված է ազգային փոքրամասնությանը պատկանող անձի դեմ։ Աբիլովը «Թալիշների ազգային ակադեմիայի» հիմնադիրն է, հասարակական կազմակերպություն Ռիգայում, որն ուսումնասիրում է թալիշների պատմությունը, այդ թվում՝ էթնիկ խմբի իրավունքների պաշտպանությունը։
Ադրբեջանական համայնքում թալիշ բնակչության դիրքի հարցը երկար ժամանակ վիճահարույց է համարվում։ 1991 թվականից ի վեր Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների մարդահամարը համարվում է անորակ, և երկիրը մեղադրվում է ձուլման ակտիվ քաղաքականության մեջ։
Ի տարբերություն ադրբեջաներենի, որը թյուրքական լեզու է, թալիշերենը հնդեվրոպական լեզու է, որը սերտորեն կապված է պարսկերենի հետ։
Շվեդիայում բնակվող, Թալիշների միջազգային հիմնադրամի նախագահ Ալի Աղաևիվկայությամբ, հենց Աբիլովի ուսումնասիրություններն են առաջացրել Ադրբեջանի իշխանությունների զայրույթը։
«Կասկած չկա, որ ձերբակալության պատճառը նրա գործունեությունն է։ Նա պատմական անթոլոգիայի խմբագիրն էր, որում խոսվում է երկրում թալիշների գոյության մասին։ Սա հակասում է Ադրբեջանի համոզմունքներին։
Սկզբում Ադրբեջանի իշխանություններն ասում էին, որ Ադրբեջանում 100 հազարից քիչ ավելի թալիշ կա։ Մի քանի տարի անց այդ թիվը հասցրեցին 43000-ի, իրականում մեր թիվը շատ ավելի է։ Նրանք ուզում են մեզ ձուլել»,- ասել է Աղաևը։
Անկախ փորձագետ, ծագումով թալիշ Էլդար Մամեդովն ասել է. «Բաքվի ռեժիմը՝ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ, ձուլման քաղաքականություն է վարում թալիշ համայնքի նկատմամբ»։
Ըստ նրա, թալիշների նկատմամբ Ալիևի քաղաքականության ամրապնդման գործոններից մեկը միջազգային արձագանքի բացակայությունն է։
«Իրավիճակը սրվել է նաև 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած պատերազմից հետո։ Ղարաբաղյան պատերազմը հանգեցրեց պանթյուրքիստական ​​հռետորաբանության ակտիվացմանը ԶԼՄ-ներում և հասարակության մեջ, որն արտահայտվեց թալիշ բնակչության նկատմամբ նսեմացնող հռետորաբանության աճով։ Հատկապես նրանց կողմից, ովքեր պաշտպանում են թուրքական գերազանցությունը»,- նշել է նա։
Մամեդովը կարծում է, որ Աբիլովի ձերբակալությունը տեղի է ունենում այն ​​պահին, երբ ադրբեջանական պետությունը թալիշ ժողովրդին մեղադրում է անջատողականության մեջ։

Blankspot: После войны в Нагорном Карабахе положение талышей в Азербайджане ухудшилось
22 июля во время визита в Азербайджане был арестован гражданин Азербайджана Игбал Абилов. Он живет в Беларуси с шести лет и имеет талышское происхождение, национальное меньшинство, проживающее на юге Азербайджана и севере Ирана. Об этом пишет шведское издание «Blankspot».
Абилов прибыл в Азербайджан на свадьбу в июне, но ему было отказано в выезде из страны, когда он должен был вылететь в Беларусь. Через месяц против него было возбуждено уголовное дело по обвинению в разжигании межнациональной розни и государственной измене.
Арест произошел в то же время, когда Эмин Саик Ибрагимов, бывший азербайджанский дипломат, ранее находившийся в США, был арестован по обвинению в нанесении ножевых ранений мужчине.
Оба ареста правозащитники считают фейковыми. Они происходят после массовых арестов правозащитников и журналистов, произошедших в Азербайджане в прошлом году. Осенью этого года в Азербайджане планируется провести климатический саммит COP29.
Иностранные организации раскритиковали Азербайджан за использование саммита для «зеленого отмывания». С 2022 года количество политзаключенных увеличилось более чем втрое. Сегодня в стране насчитывается 303 политзаключенных.
Арест Игбала Абилова явно направлен против человека, принадлежащего к нацменьшинству. Абилов является основателем «Талышской национальной академии», общественной организации в Риге, которая проводит исследования по истории талышей. Среди них исследование касалось прав этнической группы.
Вопрос о положении талышского населения в азербайджанской общине долгое время считался спорным. С 1991 года перепись населения этнических меньшинств в Азербайджане считалась некачественной, а страну обвиняли в активной политике ассимиляции.
В отличие от азербайджанского, который является тюркским языком, талышский язык является индоевропейским, тесно связанным с персидским.
По словам живущего в Швеции Али Агаева, председателя Талышского международного фонда, именно исследования Абилова вызвали гнев властей Азербайджана.
«Нет сомнений, что причиной ареста является его деятельность. Он был редактором исторической антологии, в которой рассказывается о существовании талышей в стране. Это противоречит тому, что считает Азербайджан.
Сначала власти Азербайджана говорили, что талышей в Азербайджане чуть больше 100 тысяч. Несколько лет спустя они сократили это число до 43 000. На самом деле нас намного больше. Они хотят нас ассимилировать», – заявил Агаев.
Независимый эксперт Эльдар Мамедов, талыш по происхождению заявил: «Режим в Баку, возглавляемый Ильхамом Алиевым, проводит политику ассимиляции по отношению к талышской общине».
По его словам, одним из факторов, усиливающих политику Алиева в отношении Талыша, является отсутствие международной реакции.
«Ситуация также ухудшилась после войны в Нагорном Карабахе в 2020 году. Война в Карабахе привела к обострению пантюркистской риторики в СМИ и общественности, что выразилось в росте уничижительной риторики по отношению к талышскому населению. Особенно среди тех, кто поддерживает турецкое превосходство»,  – отметил он.
Мамедов считает, что арест Абилова происходит в тот момент, когда азербайджанское государство обвиняет талышский народ в сепаратизме.