Բելառուսի ՊՆ-ն հորդորել է մի կողմ թողնել Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցության հետ կապված քաղաքական հայտարարությունները
ՀԱՊԿ անդամ երկրների զինված ուժերն աշխատում են ըստ առկա ծրագրերի, կազմակերպության աշխատանքներին Հայաստանի մասնակցության հարցի շուրջ եզրակացություններ անելը վաղաժամ է։ Այս մասին STV-ի եթերում ասել է Բելառուսի պաշտպանության նախարարության միջազգային ռազմական համագործակցության վարչության պետ Վալերի Ռևենկոն։
«Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությանը, ապա եզրակացություններ անելը, կարծում եմ, վաղաժամ է։ Կան քաղաքական հայտարարություններ, կան հարաբերություններ զինված ուժերի միջև, մենք ծրագրեր ունենք, աշխատում ենք դրանց համաձայն», - ասել է նա:
Բելառուս պաշտոնյան կոչ է արել մի կողմ թողնել քաղաքական հայտարարությունները և զարգացնել համագործակցությունը։
«Այդ պատճառով եկեք քաղաքական հայտարարությունները թողնենք մի կողմ և ամեն դեպքում զարգացնենք հարաբերությունները մեր այսօրվա ՀԱՊԿ գործընկեր Հայաստանի հետ»,- հայտարարել է Ռեվենկոն։

Минобороны Беларуси призвал оставить в стороне политические заявления в связи с участием Армении в ОДКБ
Вооруженные силы государств - членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) работают по существующим планам, делать выводы по вопросам участия в организации Армении преждевременно. Об этом заявил начальник департамента международного военного сотрудничества Минобороны Беларуси Валерий Ревенко.
«Что касается сотрудничества в рамках ОДКБ. Я думаю, преждевременно делать выводы. Есть политические заявления, есть взаимоотношения между вооруженными силами, которые на сегодня существуют - у нас есть планы, мы работаем по этим планам, - сказал он в эфире СТВ.
Он призвал оставить в стороне политические заявления и развивать сотрудничество.
«Поэтому политические заявления давайте оставим в стороне, а будем развивать все равно сотрудничество с нашим на сегодня партнером по Организации Договора о коллективной безопасности Арменией», - заявил Ревенко.