Բաքվում քրեական գործ են հարուցել Արցախի բնակչի սպանության դեպքի առթիվ
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ ադրբեջանական կողմից Արցախի բնակչի սպանության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ:
Ինչպես հաղորդվում է պաշտպանական գերատեսչության տեղեկագրում, դեկտեմբերի 3-ին արձանագրվել է հրադադարի ռեժիմի խախտում Մարտունու շրջանում ։
«Ադրբեջանական պահակակետում տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ է զոհվել ։ Ադրբեջանի զինված ուժերի Ֆիզուլիի կայազորի զինդատախազության ներկայացուցիչների եւ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի օպերատիվ խմբի աշխատանքի արդյունքում դեպքի վայրում ադրբեջանական կողմը քրեական գործ է հարուցել խաղաղ բնակչի մահվան փաստի առթիվ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Արցախի դատախազությունը հայտնել էր, որ Արցախի եւ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի կազմում գործող դատախազի համագործակցության շրջանակներում պարզվել է դեկտեմբերի 3-ին Արցախի քաղաքացի Սեյրան Սմբատի Սարգսյանի սպանությունը կատարած ադրբեջանցի զինծառայողի ինքնությունը:

Баку возбудил уголовное дело относительно убийства жителя Арцаха
Минобороны РФ сообщило, что в связи с убийством жителя Арцаха азербайджанской стороной возбуждено уголовное дело.
Как сообщается в информационном бюллетене оборонного ведомства, 3 декабря было зафиксировано нарушение режима прекращения огня в Мартунинском районе.
«В ходе инцидента на азербайджанском сторожевом посту погиб житель Нагорного Карабаха. По результатам работы оперативной группы российского миротворческого контингента и представителей военной прокуратуры Физулинского гарнизона вооруженных сил Азербайджанской Республики на месте происшествия, азербайджанской стороной возбуждено уголовное дело по факту гибели мирного жителя», — говорится в сообщении.
Напомним, ранее прокуратура Арцаха сообщила, что в рамках сотрудничества Арцаха и прокурора, действующего в составе российского миротворческого контингента, была установлена личность азербайджанского военнослужащего, совершившего 3 декабря убийство гражданина Арцаха Сейрана Смбатовича Саргсяна.