Բացահայտվել է սոցիալական ցանցերի միջոցով դեղամիջոցների ապօրինի իրացման դեպք
ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչությունը տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի շրջանակում բացահայտել է առանց համապատասխան լիցենզիայի՝ սոցիալական ցանցերի միջոցով դեղամիջոցների իրացման դեպք:
Կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչություն օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ քաղաքացի Ս. Մ.-ն տարբեր զարտուղի ճանապարհներով ձեռք է բերում դեղանման ապրանքատեսակներ ու դրանք սոցիալական ցանցերի միջոցով գովազդում և իրացնում է:
Այսպես ձեռնարկված միջոցառումների շրջանակներում ՀՕՀՎ աշխատակիցները հեռախոսազանգի միջոցով ձեռք են բերում պայմանավորվածություն՝ հանդիպեն ու գնեն տվյալ ապրանքը: Նախօրոք պայմանավորված վայրում քաղաքացին վարչության աշխատակիցներից կանխիկ դրամով իրացնում է ընդհանուր 830.000 դրամի դեղանման ապրանքատեսակները, որոնք բժիշկների ցուցումների հիմնան վրա հիմնականում օգտագործում են քովիդով վարակված հիվանդները:
Իրացվող դեղանման այս ապրանքներից «Ակտեմրա» դեղատեսակի միայն մեկ տուփի շուկայական արժեքը հասնում է 415.000 դրամի: Տվյալ քաղաքացու կողմից վաճառվող մյուս երկու՝ «Ակտեմրա ենթամաշկային» դեղատեսակների մեկ սրվակի արժեքը 200-215 հզ դրամ է:
Առողջապահության նախարարություն կատարված հարցմանն ի պատասխան ստացվել են տեղեկություններ, որ գնված ապրանքատեսակները հանդիսանում են դեղամիջոցներ և այդ դեղաչափերով ՀՀ չեն ներմուծվել: Միաժամանակ պարզվել է, որ անհատ ձեռնարկատերը դեղամիջոցների առևտուր իրականացնելու համար լիազոր մարմնից չունի ստացված համապատասխան լիցենզիա: Վերջինն ունեցել է պետական գրանցում, հաշվառված է որպես անհատ ձեռնարկատեր, սակայն գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է: Փաստորեն անհատ ձեռնարկատերը իրականացրել է դեղերի մանրածախ իրացում` առանց համապատասխան լիցենզիայի և առանց համապատասխան հաշվարկային փաստաթուղթ դուրս գրելու:
Դեպքին առնչվող նյութերն ուղարկվել են ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն՝ վարչական վարույթ իրականացնելու համար: Տարվում են նաև հետաքննչական միջոցառումներ դեղերի և դեղամիջոցների անօրինական ճանապարհով ձեռք բերող և իրացնող անձանց շրջանակը, ինչպես նաև պետությանը պատճառված վնասի չափը պարզելու համար:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ սոցիալական ցանցերի միջոցով կասկածելի ծագում ունեցող դեղեր և դեղամիջոցներ ձեռք բերելուց:
Ծանուցում՝ ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Раскрыт случай реализации лекарственных препаратов посредством соцсетей
Управление по расследованию и оперативно-розыскным работам КГД РА в рамках борьбы с экономическими преступлениями выявило случай реализации лекарственных средств через социальные сети без соответствующей лицензии.
В Следственное и оперативно-розыскное управление Комитета поступили оперативные сведения о том, что гражданин С. М. различными незаконными путями приобретает лекарственные препараты, рекламирует и реализует их через социальные сети.
В рамках предпринятых мер сотрудники КГД посредством телефонных звонков с С.М. достигли договоренности о встрече и покупке товаров. В заранее оговоренном месте гражданин за наличные продал сотрудникам Управления в общей сложности лекарственные продукты на сумму в 830.000 драмов, которые на основании показаний врачей в основном используют больные, зараженные ковидом. Рыночная стоимость одного из видов лекарств, реализуемых С.М. - «Актемра» достигает 415.000 драмов. Стоимость одного флакона другого препарата, реализуемого данным гражданином - «Актемра подкожная», достигает 200-215 тысяч драмов.
В ответ на запрос в Министерство здравоохранения Армении поступили сведения о том, что приобретенные товары являются лекарствами и не ввозились в РА в этих дозах. В то же время выяснилось, что индивидуальный предприниматель не имеет соответствующей лицензии, полученной от уполномоченного органа для осуществления торговли лекарствами. У последнего была государственная регистрация, он состоял на учете в качестве индивидуального предпринимателя, однако деятельность временно прекратил. Фактически, индивидуальный предприниматель осуществлял розничную реализацию лекарств, без соответствующей лицензии и расчетного документа.
Материалы, связанные с инцидентом, направлены в юридическое управление КГД для осуществления административного производства. Ведутся также следственные мероприятия для выяснения круга лиц, незаконно приобретающих и реализующих лекарства, а также размера ущерба, причиненного государству.
Комитет госдоходов Армении призывает граждан воздержаться от приобретения лекарств и лекарственных средств сомнительного происхождения через социальные сети.