Այս իրավիճակը կարող է տևել շատ ավելի երկար․ Փաշինյանը՝ կորոնավիրուսի իրավիճակի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի սկզբում վարչապետը նշել է՝ բոլոր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ կորոնավիրուսի հետ կապված այս իրավիճակը կարող է տևել շատ ավելի երկար, քան ի սկզբանե սպասվում էր կամ կանխատեսվում:
«Այդ առումով, մենք պետք է որոշակի պատկերացումներ ձևավորենք, թե ինչպես ենք կազմակերպելու կյանքը մեր հանրապետությունում: Ընդհանուր տրամաբանությունը և ռազմավարությունը պետք է լինի հետևյալը, որ կորոնավիրուսի սահմանափակման պայմաններում մենք պետք է գտնենք և ձևավորենք, այսպես ասած, ազատ և անվտանգ տարածքներ, որտեղ կարող ենք համեմատական անվտանգության պայմաններում մեր կյանքը կազմակերպել, իհարկե, հընթացս նաև հետևելով իրադարձություններին: Մի բան ակնհայտ է, որ ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի հետ կապված տիրում են հսկայական անորոշություններ, այսինքն՝ այսօրվա դրությամբ չկա մի երկիր, որը կարող է արձանագրել, որ հստակ հսկողության տակ է առել վիճակը և կառավարում է այն: Ամենաանսպասելի տեղեկություններ են գալիս: Օրինակ, ես երեկ կարդացի, որ աշխարհի ամենազարգացած երկրներից մեկում, չեմ ուզում անունը նշել, պաշտոնապես խոստովանել էին, որ, օրինակ, ունեն թեստերի դեֆիցիտ, չեն կարողանում անհրաժեշտ թվով քաղաքացիների թեստավորել և այլն: Այնպես որ, մենք այսպիսի պայմաններում ենք աշխատում և պետք է շարունակենք նույն տրամաբանությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծել է՝ կառավարության գործունեությունը պետք է երկու մասի կամ տրամաբանության բաժանված լինի. առաջինը պետք է լինի պարետատան գործունեությունը, որը կկարգավորի օպերատիվ հարցերը և երկրորդը՝ պետք է լինի հակաճգնաժամային և ռազմավարական քայլերի մշակումն ու տրամաբանությունը, որպեսզի կարողանանք այս իրավիճակում կոլապսների առաջ չկանգնել:
Այնուհետև պատասխանատուները զեկուցել են կորոնավիրուսի կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը: Նշվել է, որ ներկայումս քայլեր են կատարվում թեստերի և դիմակների նոր խմբաքանակների ներկրման ուղղությամբ: Փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է՝ այժմ հանրապետությունում կորոնավիրուսի կանխարգելման ուղղութամբ իրավիճակը գտնվում է վերահսկողության ներքո և ողջ ուշադրությունը կենտրոնացված է կանխարգելիչ միջոցառումների վրա:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ ավելացրել է, որ կորոնավիրուսով վարակված 194 անձանց շրջանում ծանր և ծայրահեղ ծանր հիվանդներ չունենք, բոլորի վիճակը գնահատվում է բավարար:

Ситуация с коронавирусом может затянуться намного дольше, чем ожидалось։ Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения.
В начале заседания премьер-министр отметил, что все анализы показывают, что ситуация с коронавирусом может затянуться намного дольше, чем ожидалось или прогнозировалось изначально.
«В этом контексте мы должны сформировать общие представления об организации общественной жизни в нашей стране. Общая логика и стратегия должны быть следующими: в условиях ограничений, исходящих из угрозы коронавируса, мы должны найти и сформировать, так сказать, свободные и безопасные территории, где мы можем организовать свою жизнь сравнительно безопасно, конечно, следя за событиями. Одно очевидно, что во всем мире в связи с коронавирусом царит неопределенность, то есть на сегодняшний день нет страны, которая может констатировать, что взяла ситуацию под четкий контроль и управляет ею.Например, я вчера прочитал, что в одной из самых развитых стран мира, не хочу указывать какой именно, официально признались, что у них есть проблемы с тестами», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что деятельность правительства должна быть разделена на два направления – работа комендатуры, которая регулирует оперативные вопросы, и разработка антикризисных и стратегических шагов по предотвращению коллапса.
Затем ответственные лица доложили о ходе работ по предотвращению коронавируса. Было отмечено, что в настоящее время предпринимаются шаги по импорту тестов и новых партий масок. Вице-премьер, комендант Тигран Авинян подчеркнул, что сейчас в республике ситуация в направлении предотвращения коронавируса находится под контролем и все внимание сосредоточено на профилактических мероприятиях.
Министр здравоохранения Арсен Торосян добавил, что среди 194 инфицированных коронавирусом нет тяжелых больных, состояние всех оценивается как удовлетворительное.