Այս հարցում ունենք համազգային կոնսենսուս. Փաշինյանը՝ ՌԴ-ի՝ Ադրբեջանին զենք մատակարարելու մասին
Այսօր ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը  բարձրացրեց Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու հարցը:
«Հարցն այն համատեքստում եմ բարձրացնում, որ ՀԱՊԿ անդամ երկիրը զենք է մատակարարում ոչ անդամ երկրին, որը կոնֆլիկտ ունի մեկ այլ անդամ երկրի հետ։ Նոյեմբերի 4-5-ին Երևանում տեղի է ունենալու ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովը։ Մեկ-երկու անգամ ես նաև այս դահլիճում հարց եմ բարձրացրել, որ միգուցե ինչ-որ ձևաչափով մենք առաջարկենք, որ սահմանափակում լինի ստրատեգիական հարձակվողական զենքի մասով»,-ասաց Մելքումյանը: Նա հավելեց, որ գործադիրն ու օրենսդիրը պետք է կարողանան համակարգված քայլերով գործել այդ ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ վարչապետ ընտրվելուց անմիջապես հետո ՀԱՊԿ-ում ինքը բարձրացրել է այդ հարցը. «Մենք կարող ենք ասել, որ այս հարցում ունենք համազգային կոնսենսուս, որովհետև մեր շեշտադրումները չեն տարբերվում։ Կոորդինացիան արվում է, եթե անհրաժեշտություն լինի, ավելի ակտիվ կարվի։ Բայց նույնիսկ առանց կոորդինացիայի, մեր դիրքորոշումներն այս հարցում նույնն են»:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև Ադրբեջանի հռետորաբանությանը, որը, ըստ նրա, արդեն 13 տարի է՝ նույնն է: Սա, ըստ նրա, հիմնական խնդիրն է, և «մենք անընդհատ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ ենք անում գալ կառուցողական դաշտ»:

В этом вопросе у нас есть общенациональный консенсус: Пашинян о поставках Россией оружия Азербайджану
Вопрос о поставках Россией оружия Азербайджану я поднял в ОДКБ сразу после своего избрания на посту премьер-министра Армении. Об этом с трибуны парламента РА заявил премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов.
«Мы можем констатировать, что в этом вопросе у нас есть общенациональный консенсус, поскольку наши акценты не отличаются. Координация делается. Но даже без координации наши позиции в этом вопросе одинаковы»,- заявил Пашинян.
Касаясь милитаристских заявлений Азербайджана Пашинян заявил, что на протяжении 13 лет они не меняются.  Это, по его словам, основная проблема: «Мы постоянно призываем власти Азербайджана прийти в конструктивное поле».