Այս գործողությունները ևս մեկ անգամ հիմնավորում են այն մտավախությունը, թե Ադրբեջանը ԼՂ-ում էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում. վարչապետ
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, կառավարության ղեկավարը խոսել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի սրման մասին, ինչպես նաև անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում իրականացնելու Ադրբեջանի քաղաքականությանը:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը, Լեռնային Ղարաբաղին էլեկտրական էներգիայի և բնական գազի մատակարարումների արգելափակումը, որն, ըստ էության, շարունակվում է 6 ամիս, ծայրահեղ կերպով սրել են հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Ու եթե նախորդ ամսվա ընթացքում քարոզչական նպատակներով Ադրբեջանը որոշ անցանելիություն էր ապահովում Լաչինի միջանցքով Կարմիր խաչի ու ռուս խաղաղապահների միջոցով, երեկվանից զրոյացվել է այդ անցանելիությունը նույնպես և անգամ առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի մատակարարումն է դադարեցվել Լեռնային Ղարաբաղին: Այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղ արտաքին աշխարհից սնունդ չի մտնում, նաև թույլ չի տրվում անհետաձգելի բժշկական օգնության կարիք ունեցող քաղաքացիների անցումը Լաչինի միջանցքով:
Այս գործողությունները ևս մեկ անգամ հիմնավորում են մեր այն մտավախությունը, թե Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականություն է վարում: Չնայած տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե մտավախության մասին է, այլ արդեն գործողությունների մեկնարկի: Էլ ի՞նչպես է լինում էթնիկ զտումը՝ արգելակվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի սննդի, գազի, էլեկտրական էներգիայի մատակարարումը, գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիները թիրախավորվում են կրակահերթերով, արգելակված է տեղաշարժի հնարավորությունը նույնիսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների համար:
Այս իրավիճակին մեր արձագանքը պետք է լինի նաև միջազգային տեղեկացվածության բարձրացումը, ընդ որում ոչ միայն կազմակերպությունների և օտարերկրյա կառավարությունների, այլև հանրությունների մակարդակով, և այս ուղղությամբ մեր ջանքերը չպետք է նվազեն:
Նաև շարունակում ենք կարծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում չափազանց կարևոր է, և պետք է հուսալ, որ այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն:
Միևնույն ժամանակ, որքան էլ դժվար՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ մեր աշխատանքները պետք է լինեն շարունակական: Այս հարցում մենք պետք է լինենք հետևողական: Առաջիկայում նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը Վաշինգտոնում, և հույս ունեմ, որ վաշինգտոնյան նախորդ հանդիպման ժամանակ արձանագրված որոշակի առաջընթացը կզարգանա:
Ուզում եմ նաև ընդգծել, որ առավել ևս այն բանից հետո, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են ճանաչել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանի երկայնքով տարբեր հատվածներում լարվածություններ ստեղծելու փորձերն անընդունելի են և անհասկանալի:
Հիմա անհրաժեշտ է անել հաջորդ քայլը՝ ֆիքսել սահմանազատման հիմքը և ձեռնամուխ լինել բուն սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներին:
Ինչ վերաբերում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, վերահաստատում եմ, որ Հայաստանը պատրաստ է սրան՝ երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա:
Կրկին ընդգծում եմ, որ Հայաստանի տարածքով միջանցքային որևէ տրամաբանություն անընդունելի է: Այս իմաստով ակնկալում եմ, որ միջազգային գործընկերները Ադրբեջանի կողմից օգտագործվող սադրիչ բառապաշարի գործածումից կխուսափեն: Շնորհակալ եմ»:

Эти действия еще раз подтверждают наши опасения, что Азербайджан проводит политику этнической чистки в Нагорном Карабахе: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр Пашинян коснулся обострения гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе в результате установки Азербайджаном незаконного КПП в Лачинском коридоре, а также проводимой Азербайджаном политики этнических чисток в Нагорном Карабахе.
Установка Азербайджаном незаконного КПП в Лачинском коридоре, блокирование поставок электроэнергии и природного газа в Нагорный Карабах, продолжающееся по сути уже 6 месяцев, крайне обострили гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе. И если в течение предыдущего месяца в пропагандистских целях Азербайджан предоставлял какой-то доступ через Лачинский коридор посредством Красного Креста и российских миротворцев, то со вчерашнего дня и этот доступ перекрыт и прекращены поставки в Нагорный Карабах даже продуктов первой необходимости. Т.е. в Нагорный Карабах не поступает продовольствие из внешнего мира, также через Лачинский коридор не пропускают граждан, нуждающихся в срочной медицинской помощи.
Эти действия еще раз подтверждают наши опасения, что Азербайджан проводит политику этнической чистки в Нагорном Карабахе. Хотя в данном случае речь идет уже не об опасениях, а о начале действий. Как еще выглядят этнические чистки? Армянам Нагорного Карабаха блокируется подача продуктов питания, газа и электричества, выполняющие сельскохозяйственные работы граждане подвергаются обстрелу, блокируется возможность передвижения даже для находящихся в крайне тяжелом состоянии больных.
Наша реакция на эту ситуацию должна заключаться в том числе в повышении международной осведомленности не только на уровне организаций и иностранных правительств, но и на уровне обществ, и наши усилия в этом направлении не должны ослабевать.
Мы также продолжаем считать, что необходимый для обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха диалог Баку-Степанакерт в рамках международного механизма чрезвычайно важен, и нужно надеяться, что в этом направлении будут предприняты конкретные шаги.
В то же время, как бы ни было трудно, наша работа по нормализации отношений и установлению мира с Азербайджаном должна быть продолжительной. Мы должны быть последовательными в этом. В ближайшее время планируется встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне, и я надеюсь, что будет развит определенный прогресс, зафиксированный в ходе предыдущей встречи в Вашингтоне.
Также хочу подчеркнуть, что особенно после того, как Армения и Азербайджан договорились признать территориальную целостность друг друга, попытки создать напряженность на разных участках границы неприемлемы и непонятны.
Теперь необходимо сделать следующий шаг: зафиксировать основу делимитации и приступить к собственно делимитационным и демаркационным работам.
Что касается предусмотренного Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года разблокирования транспортных и экономических коммуникаций в регионе, подтверждаю, что Армения готова к этому на основе принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равноправия стран.
Еще раз подчеркиваю, что любая “коридорная” логика через территорию Армении неприемлема. В этом контексте ожидаю, что международные партнеры будут избегать применения провокационной лексики, используемой Азербайджаном. Благодарю за внимание”.