Ստեղծված իրավիճակը չի կարելի որակել որպես միջադեպ․ Արմեն Գրիգորյանը մտահոգություն է հայտնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարության որոշ գնահատականների առնչությամբ
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
Հեռախոսազրույցի սկզբում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Արմեն Գրիգորյանին հուլիսի 20-ին հաջող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման կապակցությամբ:
Այնուհետև ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն իր մտահոգությունն է հայտնել հուլիսի 3-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ հնչեցված որոշ ձևակերպումների և գնահատականների կապակցությամբ:
ԱԽ քարտուղարը համոզմունք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակը չի կարելի որակել որպես միջադեպ, քանզի արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի զինծառայողները չեն լքում ՀՀ սուվերեն տարածքը: Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մի մասի բռնազավթման ակնհայտ փորձ են՝ Արմեն Գրիգորյանը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ ՀԱՊԿ քարտուղարության մակարդակով կատարվող ձևակերպումների հարցում անհրաժեշտ է ցուցաբերել զսպվածություն՝ իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված կառուցողական ջանքերը հարվածի տակ չդնելու համար:
Զրույցի ավարտին Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ  հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար նպատակահարմար է կազմակերպել ՀԱՊԿ քարտուղարության այց:

Сложившуюся ситуацию нельзя назвать инцидентом։ Армен Григорян выразил обеспокоенность некоторыми оценками в заявлении генсека ОДКБ
Состоялся телефонный разговор секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна с генсеком ОДКБ Станиславом Засем.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Совета безопасности, в начале телефонного разговора генсек ОДКБ поздравил Армена Григоряна с успешной организацией внеочередных парламентских выборов 20 июля.
Затем секретарь Совета безопасности Армен Григорян выразил обеспокоенность некоторыми формулировками и оценками, озвученными в заявлении генсека ОДКБ от 3 июля.
Секретарь Совета безопасности выразил убежденность, что сложившуюся ситуацию нельзя назвать инцидентом, так как азербайджанские военнослужащие уже длительное время не покидают суверенную территорию Республики Армения. Учитывая, что действия азербайджанской стороны являются очевидной попыткой оккупации части суверенной территории Республики Армения, Армен Григорян еще раз подчеркнул, что необходимо проявлять сдержанность в формулировках на уровне Секретариата ОДКБ, чтобы не подвергать опасности конструктивные усилия по разрешению ситуации.
В завершение беседы Армен Григорян подчеркнул, что целесообразно организовать визит секретариата ОДКБ для ознакомления с ситуацией на армяно-азербайджанской границе.