Արևմտյան պետությունները տրամադրված էին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտություն հրահրելուն
Արևմտյան պետությունները տրամադրված էին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտություն հրահրելուն։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպման ժամանակ:
Միևնույն ժամանակ, Մատվիենկոն նշել է, որ Ռուսաստանի համար շատ կարևոր է, որ Հարավային Կովկասը լինի կայուն և խաղաղ:
«Մենք տեսնում ենք, որ արևմտյան պետությունները տրամադրված էին միայն հակամարտություն հրահրելուն, մենք դրական քայլեր չենք տեսել խաղաղ օրակարգն առաջ մղելու համար։ Ադրբեջանի վրա ճնշում է գործադրվել ամենատարբեր հարթակներում, դա ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի»,- ասել է Մատվիենկոն՝ նշելով, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները զարգանում են արագ տեմպերով:

Западные страны были готовы спровоцировать конфликт между Азербайджаном и Арменией: Матвиенко
Западные страны были готовы спровоцировать конфликт между Азербайджаном и Арменией. Такое мнение высказала председатель Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко в ходе встречи со спикером парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой.
При этом Матвиенко отметила, что для России очень важно, чтобы Южный Кавказ был стабильным и мирным.
"Мы видим, что западные государства были готовы лишь спровоцировать конфликт, мы не увидели позитивных шагов по продвижению мирной повестки дня. На Азербайджан оказывается давление на различных платформах, это ни к чему хорошему не приведет", - сказала Матвиенко.