Արցախում արդեն իսկ իրականացվել են 70 մլդ ՀՀ դրամի ներդրումներ, դրանք լինելու են շարունակական. Փաշինյան
Արցախում արդեն իսկ իրականացվել են 70 մլդ ՀՀ դրամի ներդրումներ, գործադիր մարմնի նիստում ներկայացնելով կառավարության ծրագրի՝ Արցախին վերաբերող հատվածը՝ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դրանք շարունակում են իրականացվել և այս ուղղությամբ մենք շարունակելու ենք առաջ շարժվել», - հայտարարեց վարչապետը։
Ըստ կառավարության 2021-2026 թթ ծրագրի՝ առաջիկա տարիներին Կառավարության գլխավոր խնդիրը պետք է լինի ԼՂ ժողովրդի անվտանգության ապահովումն ու Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ և համապարփակ կարգավորումը։ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական կարգավորումը Կառավարությունը տեսնում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ներքո Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցմամբ՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի, այդ թվում՝ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա:
Արցախի հետպատերազմյան վերականգնումը, տնտեսական կյանքի աշխուժացումը, տեղահանված բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծումը, մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանումը լինելու են Կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Ջանք չի խնայվելու Արցախում արժանապատիվ և բարեկեցիկ կյանքի պայմաններ ստեղծելու համար: Այս նպատակներին Կառավարությունը հասնելու է Արցախի իշխանությունների հետ համագործակցության խորացման, ինչպես նաև Արցախի հետ գործակցության նոր ձևաչափերի ստեղծման միջոցով:
Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է լինել Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը և շարունակելու է աշխատել Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ:
Արցախի և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը կշարունակի ապահովել Պաշտպանության բանակը: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը Արցախում անվտանգության կարևորագույն երաշխիք է: Կառավարությունը երաշխավորելու է բոլոր անհրաժեշտ պայմանների գոյությունը խաղաղապահ առաքելության անխափան ու անխոչընդոտ գործունեության համար:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման համար առանցքային կարևորություն ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակներում բովանդակային բանակցությունների անցկացումը:

Программа правительства Армении полностью адекватна призыву минских посредников по восстановлению переговоров по карабахскому урегулированию под эгидой МГ ОБСЕ
Программа правительства Армении полностью адекватна призыву минских посредников по восстановлению переговоров по карабахскому урегулированию под эгидой МГ ОБСЕ. Об этом, представляя программу правительства, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы подчеркиваем роль сопредседательства в решении карабахской проблемы и уточнении окончательного статуса Нагорного Карабаха. Наша позиция заключается в том, что полноценное восстановление мирного переговорного процесса в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ является существенным фактором в плане обеспечения региональной стабильности и безопасности», - сказал Пашинян на заседании правительства 18 августа.
В этой связи он подчеркнул, что программа правительства, по сути, сформулировала определенную позицию в отношении заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 29 июля. «В том плане, что мы сформулировали нашу программу и программные положения так, чтобы она максимально совпадала с призывами сопредседателей Минской группы ОБСЕ относительно восстановления переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта», - сказал он.
Пашинян также напомнил, что в заявлении от 29 июля сопредседатели подтвердили необходимость всестороннего и стабильного урегулирования конфликта и призвали стороны как можно скорее вернуться к переговорам под эгидой сопредседателей. «Сопредседатели повторили предложение организовать прямые двусторонние консультации под эгидой МГ ОБСЕ, чтобы стороны пересмотрели и совместно согласовали структурную повестку переговоров, отражая свои приоритеты без предусловий», - отметил Пашинян.
Следовательно, по его словам, при формировании программы правительства данная реальность была учтена. «Мы сформулировали программу таким образом, чтобы она адекватно отвечала призыву сопредседателей к полноценному восстановлению переговорного процесса.
Мы не выдвинули предусловий, наоборот, сделали все, чтобы сформулировать наши действия для формирования достойной переговорной среды. В программе правительства нет ни малейшего намерения препятствовать переговорному процессу», - подчеркнул Никол Пашинян.