Արցախի նախկին նախագահները Նիկոլ Փաշինյանին տեղեկացրել են, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում են մեկնել Մոսկվա. խոսնակ
տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանն անդրադարձել է ԼՂՀ երկրորդ եւ երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի եւ Բակո Սահակյանի հոկտեմբերի 20-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպմանը։
«Ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցերի տեղեկացնում եմ, որ ԼՂՀ երկրորդ եւ երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը եւ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 20-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել են, որ ՀՀ առաջին եւ երկրորդ նախագահներ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում են մեկնել Մոսկվա՝ ռուսական էլիտայի ներկայացուցիչների հետ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու եւ քննարկումների արդյունքում Հայաստանի կառավարությանը ստեղծված իրավիճակից կոնկրետ լուծումներ առաջարկելու համար:
ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահները առաջարկել են, որ հնարավոր այցի արդյունքները քննարկվեն Հայաստանի եւ ԼՂՀ նախկին եւ ներկա ղեկավարների հանդիպման ժամանակ: Վարչապետ Փաշինյանը, ընդգծելով, որ չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ ի նպաստ Հայաստանի եւ Արցախի հնարավոր որեւէ քայլի՝ համաձայնել է առաջարկությանը:
Մեր տեղեկություններով պաշտոնաթող նախագահները դեռեւս Հայաստանից չեն մեկնել: Ամեն դեպքում, վարչապետը եւ կառավարությունը բաց են ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման առաջարկների համար եւ երբեք չեն հրաժարվել նման առաջարկների քննարկումից»։

Аркадий Гукасян и Бако Саакян на встрече с Николом Пашиняном заявили, что Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян хотят отбыть в Москву
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян:
Отвечая на вопросы СМИ, хочу сообщить вам, что второй и третий президенты НКР Аркадий Гукасян и Бако Саакян на встрече с премьер-министром Николом Пашиняном 20 октября заявили, что первый и второй президенты Армении Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян хотят отбыть в Москву. Обсудить ситуацию вокруг Нагорного Карабаха с представителями российской элиты и по итогам обсуждений предложить правительству Армении конкретные решения ситуации.
Ушедшие в отставку президенты НКР предложили обсудить итоги возможного визита в ходе встречи бывшего и нынешнего руководителей Армении и НКР. Подчеркнув, что ни один возможный шаг в пользу Армении и Арцаха не может быть препятствием, премьер-министр Пашинян согласился с предложением.
По нашей информации, ушедшие в отставку президенты еще не покинули Армению. В любом случае Премьер-министр и Правительство открыты для предложений по разрешению ситуации и никогда не отказывались обсуждать такие предложения.