Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների կարիքների գնահատման նպատակով Հայաստան է այցելել ԱՄՆ ՄԶԳ պատվիրակությունը
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ պատվիրակությանը, որի կազմում են եղել Եվրոպայի և Ասիայի գործերով ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարի տեղակալ Ալեքս Սոկոլովսկին, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն և ԱՄՆ ՄԶԳ արտակարգ իրավիճակների արձագանքման համակարգող Մայք Լամբրայթը:
Ինչպես տեղեկացրել են Կառավարության մամուլի ծառայությունից՝ պատվիրակության անդամները Հայաստան են այցելել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կարիքների գնահատման նպատակով:
Այս համատեքստում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող ռազմավարական հաղորդակցության, բարեփոխումների պլանի, ինչպես նաև արագ արձագանքման համար անհրաժեշտ կարիքների հետ կապված հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է հաղորդակցության համակարգի ինստիտուցիոնալացումը:
ԱՄՆ ՄԶԳ պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի Կառավարությանը՝ կարողությունների զարգացման, փորձի փոխանակման, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակում արագ արձագանքման ոլորտում:

Для оценки потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в Армению прибыла делегация USAID
Руководитель Аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян принял делегацию USAID, в составе которой заместитель руководителя USAID по Европе и Азии Алекс Соколовский, директор миссии USAID в Армении Джон Аллело и координатор USAID по реагированию на чрезвычайные ситуации Майк Ламбрайт.
Члены делегации прибыли в Армению с целью оценить потребности наших соотечественников, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха.
«В этом контексте были обсуждены вопросы, связанные со стратегической коммуникацией, реализуемой правительством Республики Армения, планом реформ, а также необходимостью быстрого реагирования. С обеих сторон был сделан акцент на институционализации системы коммуникации», - передает Аппарата премьер-министра РА.
Члены делегации USAID выразили готовность оказывать постоянную поддержку правительству Армении в сфере развития потенциала, обмена опытом и быстрого реагирования на сложившуюся ситуацию.