Արարատ Միրզոյանը Թուրինում հանդիպել է Չեխիայի ԱԳ նախարարի հետ. առանձնահատուկ ընդգծվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը
ԵԽ նախարարների 132-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Թուրինում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 20-ին հանդիպում է ունեցել Չեխիայի ԱԳ նախարար Յան Լիպավսկիի հետ: ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ կողմերը կարևորել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնումը և խորացումը՝ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության խթանման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև խորհրդակցությունների պարբերական անցկացման անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել Չեխիայի աջակցությունը՝ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը և քաղաքացիական հասարակության կարողությունների հզորացմանը:
Արտգործնախարարները քննարկել են նաև հայ-չեխական բազմակողմ օրակարգին առնչող հարցեր:
Այս համատեքստում կարևորելով առաջիկայում Չեխիայի կողմից ԵՄ նախագահության ստանձնումը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հայկական կողմի շահագրգռվածությունը՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շարունակական ընդլայնման ու ամրապնդման հարցում։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում փոխգործակցությանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի շուրջ:
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների վերաբերյալ։ Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման հարցում:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքներին, մասնավորապես՝ առաջացած հումանիտար խնդիրներին` ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Чехии Яном Липавским: глава МИД РА особо подчеркнул необходимость незамедлительного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц
20 мая находящийся с рабочим визитом в Турине с целью участия в 132-ом заседании министров Совета Европы министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Чехии Яном Липавским.
Стороны отметили важность расширения и углубления двусторонних отношений, подчеркнув необходимость регулярных консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Армянская сторона высоко оценила поддержку Чехии в деле продвижения повестки демократических реформ в Армении и усиления возможностей гражданского общества.
Министры иностранных дел обсудили также вопросы, касающиеся многосторонней армяно-чешской повестки.
В этом контексте подчеркнув важность предстоящего председательства Чехии в ЕС, министр Мирзоян подчеркнул заинтересованность армянской стороны в продолжительном расширении и укреплении партнерства Армения-ЕС. Было затронуто также взаимодействие в рамках Восточного партнерства.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам регионального и международного значения.
Министр Мирзоян представил коллеге позицию Армении относительно процессов, направленных на установление регионального мира и стабильности. Была отмечена важность посреднической роли сопредседательства Минской группы ОБСЕ в продвижении процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Коснувшись последствий 44-дневной войны, в частности, возникших гуманитарных проблем, глава МИД РА особо подчеркнул необходимость незамедлительного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.