Արարատ Միրզոյանն Արցախում հումանիտար ճգնաժամի մասին պատմել է Իսպանիայի եւ Հունաստանի գործընկերներին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Իսպանիայի եւ Հունաստանի գործընկերների հետ հեռախոսով քննարկել է հումանիտար ճգմաժամն Արցախում։ Այս մասին նա տեղեկացրել է իր Х-ի (Twitter) միկրոբլոգում։
Արարատ Միրզոյանի խսքով՝ Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալբարեսի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում նա ներկայացրել է շարունակվող հումանիտար ճգնաժամն Արցախում եւ դրա ահավոր հետեւանքները բնակչության համար, ներառյալ 30 հազար երեխաները, 20 հազար տարեցները եւ 9 հազար սահմանափակ հնարավորություններ ունեցող մարդիկ։
«Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից շրջափակումը լրիվ հանելու անհրաժեշտությունը»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը։
Իր մյուս գրառմամբ նա տեղեկացրել է հույն գործընկերոջ՝ Գիորգիոս Գերապետրիտիսի հետ զրույցի մասին։
Բարձր գնահատելով  միջազգային գործընկերների հասցեական կոչերը՝ նա ընդգծել է կոնկրետ քայլերի անհրաժեշտությունը Միջազգային դատարանի որոշումը Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իրագործելու համար, որն Ադրբեջանը շրջափակել է մոտ 8 ամիս, եւ դադարեցնելու համար Արցախի լիակատար պաշարումը, նշել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը։

Арарат Мирзоян рассказал о гуманитарном кризисе в Арцахе коллегам из Испании и Греции
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян  обсудил по телефону с главами МИД Испании и Греции гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. Об этом он сообщил в своем микроблоге в Х (Twitter).
По словам Арарата Мирзояна, в ходе телефонной беседы с главой МИД Испании Хосе Мануэлем Альбаресом он представил продолжающийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и ужасные последствия для населения, включая 30 тысяч детей, 20 тысяч пожилых людей и 9 тысяч человек с ограниченными возможностями.
«Была подчеркнута настоятельная необходимость снятия полной блокады со стороны Азербайджана», - отметил Арарат Мирзоян.
В другой своей записи о сообщил о беседе с греческим коллегой Гиоргиосом Герапетритисом.
Высоко оценив адресные призывы международных партнеров, подчеркнул необходимость конкретных шагов по внедрению решений Международного суда  по Лачинскому коридору, заблокированному Азербайджаном на протяжении около 8 месяцев, и прекращение полной осады Нагорного Карабаха», - отметил глава МИД Армении.