Արարատ Միրզոյանի մամուլի հայտարարությունը և պատասխանները լրագրողների հարցերին՝ ամբողջությամբ (տեսանյութ)
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մամուլի հայտարարությունը և պատասխանները լրագրողների հարցերին՝ Գերմանիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ.
՛՛Ավելորդ չի լինի հիշեցնել, որ Գերմանիան Հայաստանի առաջին առևտրային գործընկերն է Եվրոպական միությունում, և մենք ակնկալում ենք, որ երկու երկրների գործարար շրջանակների ակտիվ փոխգործակցությունը թույլ կտա սահմանել առևտրաշրջանառության ծավալների նոր` անհամեմատ ավելի հավակնոտ նշաձող: Մեծապես կարևորում ենք Գերմանիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (GIZ) և Վերակառուցման և զարգացման բանկի (KfW) գործունեությունը Հայաստանում: Արժևորում, գնահատում ենք Հայաստանի ընդգրկումը Գերմանիայի «BMZ 2030» բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակներում՝ միտված նպաստելու Հայաստանում ընթացիկ բարեփոխումների և ծրագրերի կայուն շարունակականությանը։
Առիթն օգտագործելով՝ գործընկերոջս ներկայացրել եմ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, կանանց, խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված բարեփոխումների՝ Հայաստանի ծավալուն օրակարգի իրականացմանն ուղղված քայլերը:
Ընդգծել ենք այդ բարեփոխումներին ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից շարունակական աջակցության կարևորությունը: Իհարկե, հանդիպման օրակարգում անդրադարձել ենք նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության այլ հարցերի, մասնավորապես Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը և ԵՄ աջակցությամբ տնտեսական, այդ թվում՝ տարածաշրջանային բնույթի ծրագրերին ՀՀ կայուն ներգրավվածության նշանակությանը:
Գործընկերոջս եմ ներկայացրել հայկական կողմի պատրաստակամությունը նպաստել Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությանը, ինչը հնարավոր կլինի Սևծովյան էլեկտրաէներգիայի մալուխի տարածաշրջանային ծրագրին Հայաստանի մասնակցության պարագայում՛՛։

Заявление для прессы и ответы на вопросы журналистов министра иностранных дел Арарата Мирзояна в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Германии
Заявление для прессы и ответы на вопросы журналистов министра иностранных дел Арарата Мирзояна в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Германии:
՛՛Не будет лишним напомнить, что Германия является первым торговым партнером Армении в Евросоюзе, и мы ожидаем, что активное взаимодействие деловых кругов двух стран позволит поставить новую, гораздо более высокую планку в вопросах торгового оборота. Мы придаем большое значение деятельности в Армении Корпорации международного сотрудничества (GIZ) и Германского Банка Развития (ГБР). Мы высоко ценим включение Армении в концепцию реформ Германии «BMZ 2030», направленную на содействие стабильной преемственности текущих реформ и программ в Армении.
Воспользовавшись случаем, я проинформировал свою коллегу о шагах, направленных на реализацию обширной программы реформ в Армении, нацеленной на укрепление демократических институтов, борьбу с коррупцией, защиту прав женщин и уязвимых групп.
Мы подчеркнули важность последовательной поддержки этих реформ со стороны ЕС и его государств-членов. Разумеется, на повестке встречи были и другие вопросы партнерства между Арменией и ЕС, в частности, деятельность наблюдательной миссии ЕС в Армении и значимость стабильной вовлеченности Армении в экономические, в том числе региональные программы при поддержке ЕС. Я проинформировал свою коллегу о готовности армянской стороны внести вклад в энергетическую безопасность Европы, что станет возможным в случае участия Армении в региональном проекте прокладки черноморского подводного электрического кабеля՛՛.