Ապրիլի 24-ը կարևոր է ոչ միայն հայերի, այլև արդարության բոլոր կողմնակիցների համար. Բերնար Քուլի
Բելգիայի Լյուվենի Կաթոլիկ Համալսարանի Հայագիտության ֆակուլտետի նախկին դեկան, հայագետ Բերնար Քուլին կարծում է, որ 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը շղթայի մի օղակ է, որը դեռ ավարտված չէ։
Բերնար Քուլին նման կարծիք է հայտնել Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում։
«Այն, ինչ պատահեց հայերին 20-րդ դարի սկզբին, շղթայի մի օղակ է, որը, ցավոք, դեռ ավարտված չէ։ Մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելը, Թուրքիայի տարածքում հայկական հուշարձանների վիճակը, Արցախից հայկական ներկայության վերացումը, հայերի տեղահանումը և նրանց նախնիների հողերում իրենց ներկայության հետքերի ջնջումը նույն տրամաբանության շարունակությունն են, ինչ եղել է 1915-1916 թվականներին: Ահա թե ինչու ապրիլի 24-ը այդքան կարևոր է ոչ միայն հայերի, այլև բոլոր նրան համար, որոնք արդարության կողմնակից են։», - նշել է Բերնար Քուլին։

24 апреля важно не только для армян, но и для всех сторонников справедливости - Бернар Кули
Бернар Кули, бывший декан факультета арменоведения Лёвенского католического университета в Бельгии и арменовед, считает, что Геноцид армян, совершенный Османской империей в начале XX века, является звеном в цепи, которая еще не завершена. Подобное мнение Бернар Кули выразил в беседе с корреспондентом Арменпресс в Брюсселе.
«То, что произошло с армянами в начале ХХ века, является звеном в цепи, которая, к сожалению, еще не завершена. Непризнание Геноцида армян рядом стран, в том числе и Турцией, состояние армянских памятников в Турции, ликвидация армянского присутствия в Арцахе, выселение армян и уничтожение следов их пребывания на исконных землях их предков являются продолжением той же логики, которая имела место в 1915-1916 годах.
Именно поэтому 24 апреля так важно не только для армян, но и для всех тех, кто выступает за справедливость», — отметил Бернар Кули.