Անկախ նրանից, թե ով ինչպես է վերաբերվում ԱՊՀ-ին, ԵԱՏՄ-ին կամ ՀԱՊԿ-ին ռուսերենն իմանալը ուղղակի անհրաժեշտություն է. Արամ Սաֆարյան
Երկրի գրագետ հատվածը պետք է վերջապես դառնա եռալեզու՝ պատշաճ իմանա մայրենին, ռուսերենն ու անգլերենը: Սա է 21-րդ դարի թելադրանքը, սա անհրաժեշտություն է մրցունակ պետություն կառուցելու և զարգացնելու համար: Այս մասին «Այսօրվա Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտի հիմնական խնդիրները» կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը չունի միլիարդներ ու ռեսուրսներ, բայց ունի այն բնորոշումը, որ հայերը բնականից լեզուներ սովորելու շնորհ ունեն: Բայց վերջին տարիներին Հայաստանում, նրա խոսքով, շատ գործընթացներ ֆորմալ, երբեմն նաև ձևական բնույթ են կրել և լեզուների դասավանդումը դրանց թվում է:
«Եթե մենք ուզում ենք լինել մրցունակ աշխարհի մեծ ու փոքր ազգերի հետ, հասկանում ենք, որ մեր երկրում շատ ֆորմալ, ձևական բաներ են եղել, որոնց վրա մենք աչք ենք փակել և դրանից մեկը լեզուների իմացությունն է: Որպես ԵՊՀ դոցենտ ցավով եմ նշում, որ շատ-շատերը մեր ուսանողներից չեմ ասում ռուսերեն –անգլերեն, անգամ հայերեն գրագետ գրել չեն կարողանում: Այս պայմաններում մենք մրցունակ լինել չենք կարող, և վաղուց ժամանակն է, որ մտածենք, թե ինչ անենք, որ այս խնդիրը լուծում ստանա»,- ասաց նա:
Արամ Սաֆարյանը հատուկ ընդգծեց ռուսերենի իմացությունը, որը դեռ մի քանի տասնամյակ առաջ մեզանում եղել է սովորական մի բան, բայց այսօր խնդրահարույց է: Մինչդեռ Հայաստանը թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ իր հետաքրքրությունների տեսանկյունից այն արեոլում է, որտեղ ռուսերենի լավ իմացությունը պարտադիր է զարգացման համար.
«Ռուսերեն իմանալը մեր մրցակցային առավելությունն է, սա այն կապիտալն է, որը մեզ պետք է երկրի զարգացման համար: Անկախ նրանից, թե ով ինչպես է վերաբերվում ԱՊՀ-ին, ԵԱՏՄ-ին կամ ՀԱՊԿ-ին ռուսերենն իմանալը ուղղակի անհրաժեշտություն է»,-շեշտեց նա:
Սաֆարյանը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Հայաստանում վաղուց գործում են ամերիկյան լեզվական կենտրոններ, ԵՄ-ն ևս շատ ակտիվ է ուսանողներին կրթական ծրագրեր առաջարկելու տեսանկյունից և այլն: Որպես օրինակ նա նշեց, որ մի քանի օր առաջ էլ ԵՊՀ-ում ստեղծվեց Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոն, այսինքն՝ թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ ԵՄ-ն ծախս են անում ու միջոցներ ձեռնարկում, որպեսզի Հայաստանի ուսանողները մեկնեն արտերկիր ուսանելու:
«Ես դրան դեմ չեմ, ամենևին, դա հրաշալի հնարավորություն է մեր երիտասարդության համար: Առավել ևս, որ մեր արտաքին քաղաքականությունը թելադրում է մեզ բաց հարաբերություններ ունենալ բոլորի հետ՝ ի դեմս դաշնակից Ռուսաստանի: Բայց լինելով ՀԱՊԿ անդամակցությամբ շատ շահագրգիռ երկիր, ԱՊՀ շրջանակներում կառուցողական մասնակցություն ունեցող երկիր ինչո՞ւ ՀՀ-ում մի հատ հետխորհրդային հետազոտությունների կամ ԱՊՀ հետազոտությունների կենտրոն չկա: Ի՞նչ է, դա պահանջարկված չէ: Ոչ, շատ պահանջարկված է, և դա է վկայում այն, որ մեր բազմաթիվ ուսանողներ մեզ են դիմում, որպեսզի եվրասիականության մասին գիտելիքներ ստանան, գրականություն ունենան»,- ասաց նա:
Արամ Սաֆարյանը նշեց, որ այս ամենից հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ ՀՀ իշխանությունները մի հատ եվրասիական հետազոտությունների կենտրոն չստեղծեցին այս հինգ տարիներին, ինչ ՀՀ-ն ԵԱՏՄ անդամ է: Հասարակական կառույցները այս ուղղությամբ այտիվ գործունեություն վարում են, այդ թվում և իր ղեկավարած ՀԿ-ն, բայց խոսքը պետական մակարդակի մասին է:
«Եվ սա չի կարող չանհանգստացնել Հայաստանի դաշնակիցներին՝ ի դեմս ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի: Մեր շահերը, մեր հետաքրքրությունները հենց այս տարածաշրջանում են, այս տնտեսական միության շրջանակում են և մեր ապագան էլ այստեղ է»,- հավելեց նա:

Вне зависимости от того, кто и как относится к СНГ, ЕАЭС или ОДКБ, знание русского языка - просто необходимость: Арам Сафарян
Грамотная часть страны должна, наконец, стать трехъязычной  -должным образом знать родной язык, русский и английский. Это является велением времени и обязательным условием на пути построения конкуретной государственности. Об этом в ходе круглого стола «Основные задачи сферы высшего образования Армении сегодня» заявил председатель общественной организации «Интеграция и развитие» Арам Сафарян.
По его словам, у Армении нет ресурсов, но у армян есть способность к изучению языков. Но в последние годы в Армении, по его словам, многие процессы носили формальный характер, и преподавание языков в том числе.
«Как доцент ЕГУ я с сожалением констатирую то, что многие из наших студентов не то, что на русском или английском, даже на армянском грамотно писать не могут. В этих условиях мы не можем быть конкурентоспособными, и давно настало время решить эти проблемы»,- заявил Сафарян.
Арам Сафарян особо подчеркнул , что еще несколько лет назад знание русского языка в Армении не считалось чем-то экстраординарным, меж тем сегодня в этой сфере есть проблема. Меж тем, Армения находится в таком регионе, что знание русского языка крайне важно для развития.
«Знание русского языка является нашим конкурентным преимуществом. Независимо от того, кто и как относится к СНГ, ЕАЭС или ОДКБ, знание русского языка является просто необходимостью», - подчеркнул он.
Сафарян обратил внимание на то обстоятельство, что в Армении давно действуют американские языковые центры, ЕС также очень активен с точки зрения продвижения образовательных программ и т.д. В качестве примера он отметил, что несколько дней назад в ЕГУ был создан Центр американоведения, то есть и США, и ЕС тратят деньги и предпринимают меры для того, чтобы стимулировать обучение армянских студентов за рубежом.
«Я не против этого, это прекрасная возможность для нашей молодежи. Тем более, что наша внешняя политика многовекторна. Но, почему в стране-члене СНГ и ОДКБ нет ни одного Центра постсоветских исследований или исследований СНГ? Разве это не востребовано? Нет, это очень востребовано. Об этом свидетельствует и то, что многие наши студенты обращаются к нам, чтобы получить знания о евразийском пространстве. Возникает вопрос: почему власти Армении за пять лет членства в ЕАЭС не создали ни одного Центра евразийских исследований?», - заявил Сафарян, добавив, что общественный сектор, в том числе и возглавляемая им организация, ведут активные работы в этом направлении, но речь идет о шагах на государственном уовне.
По его словам, это не может не беспокоить партнеров Армени, в частности, стратегического партнера – Россию. «Наши интересы и наше будущее в рамках этого экономического союза», - заключил эксперт.