ԱՄՆ Սենատը քվեարկեց նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլոբալ մաքսատուրքերն արգելափակելու օգտին
ԱՄՆ Սենատը 51-ն ընդդեմ 47 ձայնի՝ քվեարկեց նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլոբալ մաքսատուրքերն արգելափակելու և Կոնգրեսի առևտրային լիազորությունները վերականգնելու օգտին, որը դեմոկրատները ընդունեցին որպես «արտոնյալ» միջոցառում, հաղորդում է NBC News-ը։
Չորս հանրապետականներ միացել են բանաձևին աջակցած 47 դեմոկրատներին. բանաձևի ընդունման համար անհրաժեշտ էր միայն պարզ մեծամասնություն։ Այս չորսի թվում էին Կենտուկի նահանգից սենատորներ Միչ Մաքքոնելը և Ռենդ Փոլը, ինչպես նաև Լիզա Մուրկովսկին՝ Ալյասկայից և Սյուզան Քոլինզը՝ Մեն նահանգից։
Երկու հանրապետական ​​սենատորներ՝ Միսսուրիից Էրիկ Շմիթը և Միսսիսիպիից Ռոջեր Ուիքերը, չեն մասնակցել քվեարկությանը։ Դա Թրամփի մաքսատուրքերը արգելափակելու երրորդ «արտոնյալ բանաձևն» է, որը դեմոկրատները ստիպված են ընդունել այս շաբաթ։
Ինչպես Բրազիլիայի և Կանադայի  մաքսատուրքերը վերացնելու համար նախատեսվածները, այս միջոցառումը ավելի շուտ խորհրդանշական է, քանի որ հանրապետականների կողմից վերահսկվող Ներկայացուցիչների պալատում բանաձևն աջակցություն չի ստանա։

Сенат США проголосовал за блокирование глобальных тарифов Трампа
Сенат США проголосовал 51 голосами против 47 за блокирование глобальных тарифов президента страны Дональда Трампа и восстановление полномочий Конгресса в области торговли, которые демократы приняли в качестве «привилегированной» меры, сообщает NBC News.
Четверо республиканцев присоединились к 47 демократам, поддержавшим резолюцию, для принятия которой требовалось лишь простое большинство. В эту четверку входили оба сенатора от Кентукки, Митч Макконнелл и Рэнд Пол, а также Лиза Мурковски от Аляски и Сьюзан Коллинз от штата Мэн.
Два сенатора-республиканца, Эрик Шмитт от Миссури и Роджер Уикер от Миссисипи, не участвовали в голосовании. Это уже третья «привилегированная резолюция» по блокированию тарифов Трампа, которую демократы принудили проголосовать на этой неделе.
Как и те, которые предусматривают отмену тарифов для Бразилии и Канады, эта мера в значительной степени символична, поскольку не получит поддержки в Палате представителей, контролируемой республиканцами․