Ալիևը «կառուցողական» է անվանել Փաշինյանի հետ հանդիպումը
Փետրվարի 18-ին Մյունխենում կայացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար, Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսի հիմնադրամի խորհրդի փոխնախագահ Հելգա-Մարիա Շմիդի հանդիպումը։
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների՝ հանդիպմանը Ալիևը նշել է, որ Գերմանիայի կանցլերի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հանդիպումը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ՛՛օգտակար է եղել և անցել է կառուցողական մթնոլորտում՛՛:
Նա նաև ասել է, որ ՛՛արդեն ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ բանակցությունների շուրջ՛՛:
Ալիևի խոսքով՝  այդ կապակցությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մոտ ժամանակներս հանդիպում անցկացնել արտգործնախարարների մակարդակով:

Алиев назвал "конструктивной и полезной" встречу с Пашиняном в Мюнхене
с премьером Армении Николом Пашиняном в Мюнхене была полезной и прошла в конструктивной обстановке. Об этом сказал президент Азербайджана в ходе переговоров с генсеком ОБСЕ в Германии.
По словам Ильхама Алиева, уже достигнуты договоренности в направлении нормализации армяно-азербайджанских отношений, делимитации границ и проведения переговоров по мирному договору.
Алиев добавил, что достигнута договоренность о том, что в ближайшее время состоится встреча на уровне министров иностранных дел двух стран.
Азербайджанский лидер считает, что достижение мира и подписание мирного соглашения вполне реальны, и в регионе "де-факто существует мир".