Ալիեւը դարձյալ հայտարարել է, որ Երեւանը, Զանգեզուրը եւ Սեւանը ադրբեջանական հողեր են
"Ադրբեջանը վերականգնել է պատմական արդարությունն ու միջազգային իրավունքը։ Ադրբեջանցի զինվորները 44 օր պայքարել են բռնազավթման դադարեցման համար, որպեսզի արդարությունը հաղթի", - հայտարարել Է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Բաքվում կայացած զորահանդեսի ժամանակ:
Նրա խոսքով ՝ "Հայաստանի ագրեսիվ եւ զավթողական քաղաքականությունը սկսվել է դեռեւս 20-րդ դարի 80-ական թվականների վերջից":
"Այն ժամանակ ժամանակակից Հայաստանի տարածքում ապրող ադրբեջանցիները վտարվեցին հայրենի հողերից։ Զանգեզուրը, Գեյչեն (Սեւան), Իրեվանը բոլորը պատմական ադրբեջանական հողեր են։ Մեր ժողովուրդը դարերով ապրել է այնտեղ, բայց Հայաստանի ղեկավարությունը հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների է արտաքսել հայրենի հողերից։ Հետո նույն պատկերն էր նաև Ղարաբաղում՝ Խոջալուի ցեղասպանությունը, Շուշիի և Լաչինի գրավումը, որը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը միացրեց Հայաստանին", - հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը ։
"Չնայած այն բանին, որ մենք հասել ենք ռազմի դաշտում տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը, ես կարծում եմ, որ վերջին տարիներին գործադրվող քաղաքական եւ դիվանագիտական ջանքերն իրենց պտուղներն են տվել։ Բոլոր առաջատար միջազգային կազմակերպությունները ճանաչել և պաշտպանել են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Հայաստանը չկարողացավ մրցակցել մեզ հետ։ Ես վերջին 17 տարիների ընթացքում բազմիցս ասել եմ, որ եթե Հայաստանը կամավոր չվերադարձնի մեր հողերը, մենք այդ հարցը կլուծենք ռազմական ճանապարհով։ Եվ այսօր մենք կարողացանք հասնել ցանկալի արդյունքի", - ասել է Ալիևը ։

Алиев вновь замахнулся на Ереван, Зангезур и Севан
"Азербайджан восстановил историческую справедливость и международное право. Азербайджанские солдаты 44 дня сражались за прекращение оккупации, чтобы справедливость восторжествовала", заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на военном параде в Баку.
По его словам, «агрессивная и захватническая политика Армении началась еще с конца 80-х годов 20 века».
«Тогда жившие на территории современной Армении азербайджанцы были изгнаны с родных земель. Зангезур, Гейче (Севан), Иреван - это все исторические азербайджанские земли. Наш народ веками жил там, но руководство Армении изгнало с родных земель сотни тысяч азербайджанцев. Потом такая же картина наблюдалась в Карабахе - Ходжалинский геноцид, захват Шуши и Лачына, который соединил территорию Нагорного Карабаха с Арменией», - заявил президент Азербайджана.
«Несмотря на то, что мы добились восстановления территориальной целостности на поле боя, я считаю, что политические и дипломатические усилия, предпринимаемые в последние годы, принесли свои плоды. Все ведущие международные организации признали и поддержали территориальную целостность Азербайджана. Армения не смогла конкурировать с нами. Я за последние 17 лет неоднократно говорил, что если Армения добровольно не вернет наши земли, мы решим этот вопрос военным путем. И сегодня мы смогли достичь желаемого», - сказал Алиев.