ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը մտքեր են փոխանակել ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող հարցերի շուրջ
Ապրիլի 18-ին Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուի Բոնոն:
Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները, այդ թվում՝ համապարփակ ու կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից, ԼՂ ժողովրդի ու ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունից ու ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու կարևորությունը:
ԱԳՆ հաղորդմամբ՝ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի, այդ թվում՝ ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Министр иностранных дел и заместитель помощника госсекретаря США обменялись мнениями по вопросам стратегического диалога
18 апреля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с вице-заместителем госсекретаря США Эрикой Олсон. На встрече также присутствовал старший советник госсекретаря США по переговорам на Кавказе, сопредседатель Минской группы ОБСЕ Луис Боно.
Были обсуждены вопросы по установлению стабильности в регионе, урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном, делимитации и пограничной безопасности, разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе, нагорно-карабахскому конфликту.
Арарат Мирзоян представил подходы армянской стороны по урегулированию существующих ключевых вопросов, в том числе по решению вопросов прав и безопасности армян Нагорного Карабаха в целях достижения всеобъемлющего и стабильного мира. Министр Мирзоян подтвердил приверженность Армении мирному процессу, подчеркнув важность отказа Азербайджана от максималистских устремлений, агрессивной политики и воинственной риторики в отношении народа Нагорного Карабаха и территориальной целостности Республики Армения.
Собеседники коснулись сложившейся в Нагорном Карабахе гуманитарной ситуации и необходимости снятия незаконной блокады Лачинского коридора, согласно положениям Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам двусторонней повестки отношений между Арменией и США, в том числе касающихся стратегического диалога.