Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնում է իր կողմից ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականությունը. Միրզոյանը՝ Կանադայի ԱԳ նախարարին
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիի հետ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի` ավելի քան 9-ամսյա արգելափակմանը հաջորդած՝ սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնում է իր կողմից ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, որը, ուժի կիրառման քաղաքականության հետ մեկտեղ պետք է արժանանա միջազգային հստակ գնահատականի:

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Канады Мелани Жоли
27 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Канады Мелани Жоли.
В ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности.
Министр иностранных дел Армении представил последствия агрессии, развязанной Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха 19 сентября, последовавшее за блокированием Лачинского коридора на протяжении более 9 месяцев. Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан осуществляет запланированную политику этнической чистки в Нагорном Карабахе, которая наряду с политикой применения силы должна получить четкую международную оценку.