Ադրբեջանը հուսալքված է. իսրայելցի մասնագետները ժամանել են Բաքու
Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած մարտերի ընթացքում, բացի կենդանի ուժից և տեխնիկայից, ադրբեջանական զինված ուժերը կորցրել են 13 ԱԹՍ, որոնց թվում է նաև «Hermes 900»-ը՝ ավելի քան 30 մլն դոլար արժողությամբ: Այս մասին ռուսական «Ռեալիստ» լրատվական գործակալությանն ասել է  Բաքվի բարձրաստիճան աղբյուրը:
«Ադրբեջանը, մեղմ ասած, հուսալքված է։ Հայկական զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարքեր են խոցել ոչ միայն ՀՕՊ համակարգերի, այլև այնպիսի հրաձգային զենքի օգնությամբ, ինչպիսին են «ПК»-ն կամ «ПКМ»-ն։
Ադրբեջանը հայցով դիմել է իսրայելական Elbit System-ին։ Բանակցություններ են տեղի ունեցել արտադրողի հետ, որոնց ընթացքում պաշտոնական Բաքուն խնդրել է ուղարկել մասնագետներ և օպերատորներ: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը, ինչպես և 2016 թ.ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, ցանկանում է մարտում օգտագործել իսրայելցի մասնագետներին», - կարծում է աղբյուրը։
Իսրայելի համար հայկական զինված ուժերի կողմից ոչնչացրած այդպիսի քանակությամբ ԱԹՍ-ների կորուստն աննախադեպ է:
«Ռեալիստ» լրատվական գործակալության աղբյուրի տեղեկություններով, «Hermes 900»  արտադրող ընկերության իսրայելցի մասնագետներն արդեն ժամանել են Բաքու:

Израильские инструкторы в области БПЛА прибыли в Баку - источник
В ходе боев, развязанных Азербайджаном на границе с Арменией, помимо живой силы и техники, азербайджанские вооруженные силы потеряли 13 БПЛА, среди них есть и «Гермес 900» стоимостью более $30 млн. Об этом в беседе с корреспондентом ИА «Реалист» сообщил высокопоставленный источник в Баку.
«Азербайджан, мягко говоря, обескуражен. Армянские военные сбивали беспилотники не только с помощью систем ПВО, но и такого стрелкового оружия, как ПК и ПКМ. Азербайджан обратился к израильскому производителю Elbit System с претензией. Состоялись переговоры с производителем, в ходе которых официальный Баку обратился с просьбой прислать специалистов и операторов. Очевидно, что Азербайджан, как и в ходе апрельской войны 2016 года, хочет использовать в бою израильских специалистов», - полагает источник.
Для Израиля потери БПЛА в таком количестве, уничтоженные армянскими вооруженными силами, являются беспрецедентными.
По информации источника ИА «Реалист», израильские специалисты компании-производителя «Гермес 900» уже прибыли в Баку.
В 2017 году полиция Израиля возбудила уголовное дело в отношении израильского производителя беспилотников Aeronautics Defense Systems (ADS), который бомбил армянские ВС по поручению Азербайджана во время демонстрации своих беспилотных летательных аппаратов-камикадзе.