Ադրբեջանի ջանքերը՝ ԼՂ-ն վերածելու հայության նոր կառափնարանի, պետք է կասեցվի. վարչապետ
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ մինչ օրակարգի քննարկումը, վարչապետն անդրադարձել է տարածաշրջանային իրավիճակին, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից ապօրինի կերպով հսկիչ անցագրային կետի տեղադրմանը և այս համատեքստում՝ Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում ավելի լայն միջազգային ներկայության անհրաժեշտությանը:
Ադրբեջանը շարունակաբար սրում է իրադրությունը տարածաշրջանում՝ այս անգամ ապօրինի կերպով հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելով Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքում: Ու եթե մինչև հիմա Լաչինի միջանցքը փակ էր կեղծ բնապահպանական ակցիայի պատրվակով, հիմա արդեն պաշտոնապես փակվել է Ադրբեջանի կողմից: Սա ոչ միայն տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելուն, այլև Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը խորացնելուն ուղղված սադրիչ քայլ է:
Միջազգային հանրությունն այս անգամ հստակ գնահատական է տվել ադրբեջանական հսկիչ անցագրային կետի տեղարդմանը Լաչինի միջանցքում: Բայց կարևոր է նաև արձանագրել այս և սրան նախորդած մի շարք գործողությունների իրական և խորքային նպատակը: Այդ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացնելն է, և հենց սա պետք է լինի մեր բոլորիս, միջազգային հանրության ուշադրության առարկան:
Հաջորդ հարցը, որ Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելով ավելի է սրվում, հետևյալն է՝ որքանո՞վ է Ադրբեջանն իրեն պարտավորված զգում կատարել իր միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները: Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցագրային կետի տեղադրումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է:
Առիթ ունեցել եմ ասելու, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից ի վեր Ադրբեջանը խախտել է եռակողմ հայտարարության, ըստ էության, բոլոր կետերը: Այս ամենի արձանագրումը սակայն պետք է բերի կոնկրետ եզրակացությունների, և ուզում եմ ներկայացնել նաև մեր պատկերացումներն իրադրության ընդհանուր կարգավորման վերաբերյալ:
Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքը և այսպիսով՝ ապահովի միջանցքի բնականոն գործունեությունը: Այսինքն, բացի Ռուսաստանի Դաշնությունից, որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի: Ադրբեջանն էլ չպետք է խոչընդոտի միջանցքով ազատ երթևեկությունը: Սա ճշգրիտ այն է, ինչ նախատեսված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ:
Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է դառնա Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև բանակցությունների առարկա միջազգային ֆորմատի շրջանակներում:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Արդբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրին, ակնհայտ է, որ այն պետք է ունենա իրագործման երաշխիքների և վեճերի լուծման մեխանիզմների հասկանալի և գործուն համակարգ: Հստակ պետք է արձանագրված լինեն սահմանների դելիմիտացիայի պարամետրերը, և որևէ էսկալացիա բացառելու հստակ մեխանիզմներ պետք է ներդրվեն:
Մեզնից և միջազգային հանրությունից պահանջվում է կոնկրետ և անկեղծ ջանքեր իրադրության հետագա լարում թույլ չտալու և համապարփակ կարգավորման հասենլու համար:
Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է այս ուղղությամբ բոլոր հնարավոր ջանքերի գործադրումը: Բայց այդ ջանքերին զուգահեռ, ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի է անհրաժեշտ դառնում Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում ավելի լայն միջազգային ներկայությունը: Ադրբեջանի ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղը վերածելու հայության նոր կառափնարանի, պետք է կասեցվի և սրա միակ հուսալի ճանապարհը միջազգային լայն մանդատ կրող ներկայացուցիչների ներկայությունն է Լեռնային Ղարաբաղում: Որպես առաջին քայլ, անհրաժեշտ է Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք հրատապ առաքելության գործուղումը: Շնորհակալություն»:

Должны быть пресечены усилия Азербайджана превратить НК в новый эшафот для армян, и единственный путь для этого – присутствие в НК представителей с широким международным мандатом: премьер-министр
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр Пашинян коснулся региональной ситуации, в частности, незаконной установки Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре, соединяющем Нагорный Карабах с Арменией, и в этом контексте подчеркнул необходимость более широкого международного присутствия в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.
Азербайджан продолжительно обостряет ситуацию в регионе, на этот раз незаконно установив КПП в Лачинском коридоре, соединяющем Нагорный Карабах с Арменией. И если до сих пор Лачинский коридор был закрыт по псевдоэкологическим причинам, то теперь он уже официально закрыт Азербайджаном. Это провокационный шаг, направленный не только на усиление напряженности в регионе, но и на углубление сложившегося в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса.
На этот раз международное сообщество дало четкую оценку установлению азербайджанского КПП в Лачинском коридоре. Однако важно также зафиксировать реальную и глубинную цель этого и предшествующих ему ряда шагов. Эта цель заключается в осуществлении этнической чистки и геноцида армян Нагорного Карабаха, и именно это должно быть в центре внимания всех нас, международного сообщества.
Следующий вопрос, который усугубляется установкой КПП в Лачинском коридоре, заключается в следующем: насколько Азербайджан считает себя обязанным выполнять свои международные обязательства? Установление КПП в Лачинском коридоре является грубым нарушением пункта 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Я уже говорил, что с 9 ноября 2020 года Азербайджан нарушил практически все пункты Трехстороннего заявления. Однако констатация всего этого должна привести к конкретным выводам, и также хочу изложить наши соображения относительно общего урегулирования ситуации.
Миротворческий контингент Российской Федерации должен держать Лачинский коридор под своим контролем и тем самым обеспечивать нормальное функционирование коридора. Т.е. никто, кроме Российской Федерации, не должен осуществлять контроль над Лачинским коридором. Азербайджан же не должен препятствовать свободному передвижению по коридору. Это именно то, что предусмотрено Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны стать предметом переговоров между Степанакертом и Баку в рамках международного формата.
Что касается возможного мирного договора между Арменией и Азербайджаном, то очевидно, что он должен иметь понятную и действенную систему гарантий реализации и механизмов разрешения споров. Должны быть четко прописаны параметры делимитации границы, и должны быть созданы четкие механизмы для предотвращения какой-либо эскалации.
От нас и от международного сообщества требуются конкретные и искренние усилия для предотвращения дальнейшей эскалации ситуации и достижения всеобъемлющего урегулирования.
Республика Армения продолжит прилагать все возможные усилия в этом направлении. Однако параллельно с этими усилиями с каждым днем становится все более необходимым более широкое международное присутствие в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре. Должны быть пресечены усилия Азербайджана превратить Нагорный Карабах в новый эшафот для армян, и единственный надежный способ сделать это – присутствие в Нагорном Карабахе представителей с широким международным мандатом. В качестве первого шага необходимо направить в Лачинский коридор и Нагорный Карабах международную миссию по установлению фактов.