Ադրբեջանի գործելաոճը ԼՂ-ում էթնիկ զտումների բացահայտ քաղաքականություն է. Միրզոյանը՝ Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարին
Օգոստոսի 24-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Վլախովսկիի հետ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները և 120000 բնակչության համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները, որոնք հետևանք են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ ԼՂ սննդի, դեղորայքի մատակարարումներ չեն իրականացվում նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով, որի գործունեությունը ևս խոչընդոտվում է Ադրբեջանի կողմից: Վերջինիս համատեքստում ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը հիշատակել է հուլիսի 29-ին ԼՂ-ից բուժման նպատակով ՀՀ տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանի՝ Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից առևանգման դեպքը՝ որպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում և ԼՂ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված անընդունելի քայլ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործելաոճը, որը շարունակվում է ի հեճուկս միջազգային գործընկերների բազմաթիվ հասցեական կոչերին, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող երկու որոշումներին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումների բացահայտ քաղաքականություն է, և դրա հետագա կանխումը պահանջում է միջազգային դերակատարների առավել խիստ դիրքորոշումներ և գործուն քայլեր:
Շեշտվել է, որ ներկա իրավիճակում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման համար հրամայական է Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացումը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի հետագա սրումը կարող է հարվածի տակ դնել տարածաշրջանում կայանության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:
Հեռախոսազանգի ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է նաև երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման հարցում առկա զգալի ներուժն արդյունավետորեն օգտագործելու պատրաստամակությունը:

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных и европейских дел Словацкой Республики Мирославом Влаховским
24 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных и европейских дел Словацкой Республики Мирославом Влаховским.
Арарат Мирзоян проинформировал своего коллегу о подробностях усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе и о тяжелых условиях, созданных для 120-тысячного населения вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Министр Мирзоян подчеркнул, что поставки продуктов питания и медикаментов в Нагорный Карабах не осуществляются даже через Международный Комитет Красного Креста, деятельность которого также препятствуется Азербайджаном. В этом контексте глава МИД Армении упомянул случай похищения 29 июля пограничной службой Азербайджана Вагифа Хачатряна, перевозимого из Нагорного Карабаха в Армению с целью лечения, и оценил его как грубое нарушение международного гуманитарного права и неприемлемый шаг, также направленный на устрашение населения Нагорного Карабаха.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает свой образ действия, несмотря на многочисленные обращения международных партнеров, два юридически обязывающих решения Международного суда ООН, что является открытой политикой этнических чисток в Нагорном Карабахе, и ее последующее предотвращение требует от международных акторов более твердых позиций и эффективных шагов.
Было подчеркнуто, что для преодоления гуманитарного кризиса в нынешней ситуации крайне необходимо прекратить блокирование Лачинского коридора, а также было отмечено, что дальнейшая эскалация ситуации со стороны Азербайджана может подорвать усилия, направленные на установление стабильности в регионе.
В ходе телефонного разговора также была подчеркнута обоюдная готовность успешно применять существующий значительный потенциал для развития сотрудничества между двумя странами.