2020-ի նոյեմբերի 13-ից կողմերին է հանձնվել 1887 դի, որից 1563-ը՝ հայկական կողմին․ ՌԴ ԱԳՆ-ն ամփոփել է ԼՂ-ում խաղաղապահ ուժերի մեկ տարվա աշխատանքը
Մեր խաղաղապահների արդյունավետ աշխատանքի գրավականը երկու կողմերի հետ փոխգործակցության հարթված ուղիներն են, ինչը թույլ է տալիս նրանց օպերատիվ կարգավորել առաջացող աննշան միջադեպերը: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ԱԳՆ-ը՝ ամփոփելով խաղաղապահ ուժերի մեկ տարվա աշխատանքը։
«Ե՛վ Բաքվում, և՛ Երևանում համակարծիք են, որ ռուսական խաղաղապահ զորախումբը անցած մեկ տարվա ընթացքում ամուր ապահովել է հրադադարի ռեժիմը, իրեն դրսևորել է որպես տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հուսալի երաշխավոր: Ռուսական խաղաղապահ զորախումբն ակտիվորեն նպաստել է պահված անձանց և զոհվածների աճյունների փոխանակմանը, փախստականների վերադարձին, մշակութային, պատմական և կրոնական հուշարձանների պահպանմանը, ուխտավորներին ուղեկցել դեպի կրոնական պաշտամունքի վայրեր։
Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ 2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից ընդհանուր առմամբ վերադարձվել է 122 մարդ․ Հայաստանին է վերադարձվել 105 հոգի, Ադրբեջանին՝ 17։ Իր հերթին, ադրբեջանական կողմին է հանձնվել 3 փաթեթ ականապատ դաշտերի քարտեզներ:
Ռուս խաղաղապահների ուժերով նրա պատասխանատվության գոտում 2020 թվականի նոյեմբերից 1937 շենքերում ստուգվել է պայթյունավտանգ առարկաների առկայությունը, մաքրվել 2 311,5 հա տարածք, 683 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել է 26 064 պայթյունավտանգ առարկա:
2020թ. նոյեմբերի 13-ից կողմերին է հանձնվել 1887 դի, որից 1563-ը՝ հայկական կողմին։
Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը 2020 թվականի դեկտեմբերից մինչև այս տարվա հունիս տարածաշրջան է տեղափոխել 1581 տոննա մարդասիրական բեռներ (էլեկտրակայաններ, ինժեներական և հրշեջ մեքենաներ, առաջին անհրաժեշտության պարագաներ) և 800 տոննա շինանյութ։ Իրականացվել են հումանիտար ականազերծման աշխատանքներ։
Տարածաշրջանում աստիճանաբար խաղաղ կյանքը կարգավորվում է։ Այդ մասին վկայում է այն փաստը, որ իրենց տներ են վերադարձել արդեն շուրջ 53 հազար փախստականներ։ Ռուս խաղաղապահներն իրենց վրա են վերցրել բնակչությանը բժշկական օգնություն ցուցաբերելու, մարդասիրական օգնություն հասցնելու և բաշխելու, կենսապահովման ենթակառուցվածքների, մասնավորապես, ջրամատակարարման և կապի համակարգերի վերականգնմանը նպաստելու, բերքահավաքը պաշտպանելու և այլ խնդիրներ»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

C 13 ноября 2020 г. сторонам передано 1 887 тел погибших: 1563 - армянам, 324 - азербайджанцам: МИД РФ
Российские миротворцы выступают гарантом достигнутого режима перемирия в Нагорном Карабахе, благодаря их усилиям уже около 53 тыс. беженцев вернулись в свои дома. Об этом говорится в материалах МИД РФ по случаю годовщины подписания заявления лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года о прекращении боевых действий.
"И в Баку, и в Ереване солидарны в том, что российский миротворческий контингент (РМК) за истекший год прочно обеспечивал режим прекращения огня, показал себя как надежный гарант стабильности и безопасности в регионе", - говорится в документе.
"В регионе постепенно налаживается мирная жизнь. Об этом наглядно свидетельствует тот факт, что в свои дома вернулись уже порядка 53 тыс. беженцев. Российские миротворцы взяли на себя оказание медицинской помощи населению, помогают доставлять и распределять гуманитарную помощь, содействуют восстановлению инфраструктуры жизнеобеспечения, в частности, систем водоснабжения и связи, помогают обезопасить сбор урожая", - добавили в МИД РФ.
Кроме того, РМК активно содействовал обмену удерживаемыми лицами, сохранению культурных, исторических и религиозных памятников, сопровождал паломников к местам религиозного культа. В МИД РФ отметили, что при участии российских миротворцев со 2 декабря 2020 года в общей сложности возвращено 122 человека, с ноября 2020 г. проверено на наличие взрывоопасных предметов (ВОП) 1 937 зданий, очищено от ВОП 2 311,5 га территории, 683 км дорог, обнаружено 26 064 ВОП. С 13 ноября 2020 г. сторонам передано 1 887 тел погибших: 1563 - армянам, 324 - азербайджанцам.
МЧС России доставило в регион с декабря по июнь 1 581 тонну гуманитарных грузов (электростанции, инженерная и пожарная техника, предметы первой необходимости) и 800 тонн строительных материалов. Оказано содействие подготовке 68 специалистов-пиротехников МЧС Азербайджана, которые в настоящее время могут самостоятельно осуществлять разминирование.
Президент России Владимир Путин, президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян 9 ноября 2020 года подписали совместное заявление о полном прекращении военных действий в регионе. В соответствии с ним азербайджанская и армянская стороны остановились на занятых позициях, ряд районов перешел под контроль Баку, а вдоль линии соприкосновения и в Лачинском коридоре разместили российских миротворцев.