147 ընտրողի 9 մլն ՀՀ դրամ ընտրակաշառք տալու փորձի համար մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի. նրանք կալանավորվել են
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ 2021թ.-ի հունիսի 20-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցող դաշինքի օգտին քվեներ ապահովելու համար Արմավիր քաղաքի նախկին քաղաքապետը՝ նույն դաշինքի պատգամավորության թեկնածուների ցուցակում ընդգրկված Ռ. Խ.-ն, Ջանֆիդա գյուղի բնակիչ Գ. Պ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբով փորձել են կաշառք տալ ՀՀ Արմավիրի մարզի մի շարք ընտրողների:
Այսպես, Ռ. Խ.-ն նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել Ջանֆիդա գյուղի բնակիչ Գ. Պ.-ի հետ` կայանալիք արտահերթ ընտրություններին դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելու նպատակով ՀՀ Արմավիրի մարզի առնվազն 147 ընտրողների գումարի տեսքով ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ: Այնուհետև, պայմանավորվածության համաձայն, 2021 թվականի հունիսի 10-ին` ժամը 16:30-ի սահմաններում, իր ավտոմեքենայով գնացել է Ջանֆիդա գյուղում գտնվող՝ Գ. Պ.-ի բնակության վայր` ընտրակաշառքի առարկա հանդիսացող 9.000.000 ՀՀ դրամը նրան փոխանցելու և Գ. Պ.-ի կողմից այդ գումարը նախապես կազմված ցուցակներին համապատասխան ընտրողներին հասցեական տալու համար: Սակայն Ռ. Խ.-ն և Գ. Պ.-ն իրենց հանցավոր արարքն ավարտին չեն կարողացել հասցնել իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով. վերջիններս գումարի փոխանցման պահին ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների շրջանակներում բերման են ենթարկվել, իսկ ընտրակաշառքի առարկա գումարը հայտնաբերվել և վերցվել է դեպքի վայրի զննությամբ` Գ. Պ.-ի տան բակից:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար 12.06.2021թ.-ին  Ռ. Խ.-ին և Գ. Պ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին  2-րդ կետերով: Նույն օրը քննիչի կողմից նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Այսպիսով, ընտրակաշառքի դեպքերի առթիվ հարուցված և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործերի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի, որոնց բոլորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Եվս 8 անձ ունեն կասկածյալի կարգավիճակ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ` վերը նշված դեպքերի բոլոր հանգամանքների և ընտրակաշառք բաժանելու հանցավոր սխեմայում ներգրավված բոլոր անձանց ինքնությունը բացահայտելու ուղղությամբ, տեղեկացնում են ՀՔԾ-ից:
Նշենք, որ խոսքը Արմավիրի նախկին քաղաքապետ Ռուբեն Խլղաթյանի մասին է, ով ընդգրկված է «Պատիվ ունեմ» դաշինքում։

За попытку раздачи избирательных взяток арестован бывший мэр Армавира и еще двое лиц: ССС
В рамках уголовного дела, расследуемого в Специальной следственной службе РА, достаточными доказательствами было обосновано, что для обеспечения голосов в пользу блока, участвующего в предстоящих 20 июня внеочередных парламентских выборах, бывший мэр города Армавир Р.Х., включенный в список кандидатов в депутаты того же блока, житель села Джанфида Г.П. по предварительному сговору с группой лиц попытались дать взятку ряду избирателей Армавирской области Армении. Об этом сообщает Специальная следственная служба Армении.
«Так, Р. Х. пришел к договоренности с жителем села Джанфида Г.П. путем подкупа обеспечить в Армавирской области, по меньшей мере, 147 голосов в пользу блока на предстоящих внеочередных выборах. Затем, согласно ранее достигнутой договоренности, 10 июня 2021 года, около 16:30, Р.Х. на своей машине отправился в село Джанфида, где вручил Г.П. 9.000.000 драмов РА для того, чтобы последний распределил эту сумму среди указанных избирателей. Однако Р.Х. и Г. П. не смогли завершить запланированное преступное деяние по независящим от их воли обстоятельствам: последние в момент передачи денег были подвергнуты приводу в рамках мероприятий, предпринятых сотрудниками Полиции РА, а сумма избирательной взятки была конфискована.
За совершение вышеуказанных преступных деяний 12.06.2021 г. Р.Х. и Г.П. было предъявлено обвинение согласно пункту 1 части 4 статьи 34-154.2 Уголовного кодекса РА. В тот же день следователем были представлены ходатайства об избрании в отношении них меры пресечения в качестве заключения под стражу, которые были удовлетворены.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Таким образом, в рамках уголовных дел, возбужденных по фактам попытки раздачи избирательных взяток, расследуемых в Специальной следственной службе РА, обвинение предъявлено 3 лицам, в отношении которых в качестве меры пресечения избран арест.
Еще 8 человек имеют статус подозреваемого. Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для выявления всех обстоятельств вышеуказанных событий и личностей всех лиц, вовлеченных в преступную схему раздачи взяток», - говорится в сообщении.
Отметим, что бывший мэр Армавира Рубен Хлхатян является кандидатом в депутаты от блока «Честь имею», возглавляемым бывшим главой Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и третьим президентом РА Сержем Саргсяном.