Ժնևում բանակցություններից հետո ԱՄՆ-ը հայտարարել Է Իրանի հետ տարաձայնությունների մասին
Իրանը չի ընդունել դիվանագիտական կարգավորման համար ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախանշած բոլոր պայմանները: Այս մասին Ժնևում կայացած բանակցությունների արդյունքում հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը:
Նրա խոսքով ՝ Վաշինգտոնը նախկինի պես ակնկալում է դիվանագիտական ուղի, չնայած Թրամփի նախազգուշացումներին ՝ ուժի կիրառման հնարավորության մասին, եթե Թեհրանը հրաժարվի պայմանավորվել առանցքային հարցերի շուրջ, առաջին հերթին ՝ միջուկային ծրագրի շուրջ:
«Ինչ -որ առումով բանակցությունները լավ են անցել, կողմերը պայմանավորվել են շարունակել շփումները։ Սակայն պարզ է դարձել, որ նախագահը նշել է մի շարք «կարմիր գծեր», որոնք իրանական կողմը դեռ պատրաստ չէ ճանաչել եւ մշակել», - ասել է Վենսը Fox News-ի եթերում։
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը կշարունակի դիվանագիտական ջանքերը, սակայն հետագա քայլերի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կմնա նախագահին: «Մենք հույս ունենք, որ սահմանագծին չի հասնի, բայց եթե դա տեղի ունենա, դա կլինի նախագահի որոշումը»,-նշել է փոխնախագահը: Բանակցությունների ֆոնին ուժեղացել է ռազմական ակտիվությունը տարածաշրջանում։
ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի P-8A Poseidon պարեկային հականավային ինքնաթիռը փետրվարի 17-ին հետախուզական թռիչք է իրականացրել Հորմուզի նեղուցի վրայով, որտեղ անցկացվում են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի զորավարժությունները: Ինքնաթիռը դուրս է եկել Բահրեյնի Շեյխ Իսա ավիաբազայից և մի քանի ժամ շարունակ ընթացել Պարսից և Օմանի ծոցերի միջև ՝ մոտ 6 հազար մետր բարձրության վրա: Զորավարժությունների ընթացքում մշակվում են հավանական մարտական գործողությունների սցենարներ, ներառյալ սուզանավերի գործողությունները ՝ վերջրյա թիրախների ոչնչացման, ծովից եւ ցամաքից թեւավոր հրթիռների արձակման, ինչպես նաեւ նոր տեսակի սպառազինությունների կիրառում, որոնք կարող են գործել ռադիոէլեկտրոնային պայքարի պայմաններում: Ավելի վաղ ամերիկյան ռադիոէլեկտրոնային հետախուզության MQ-4C Triton անօդաչու թռչող սարքը, որը թռչում էր ԱՄԷ-ի Ալ-Դաֆրա ավիաբազայից, նույնպես երկարատև թռիչք է իրականացրել Օմանի ծոցի վրայով ՝ Իրանի ափերից հարավ-արևելք:

После переговоров в Женеве США заявили о разногласиях с Ираном
Иран не принял все условия, обозначенные президентом США Дональд Трамп для дипломатического урегулирования, заявил вице-президент США Джей Ди Вэнс по итогам переговоров в Женеве. По его словам, Вашингтон по-прежнему рассчитывает на дипломатический путь, несмотря на предупреждения Трампа о возможности применения силы в случае отказа Тегерана договориться по ключевым вопросам, прежде всего по ядерной программе. «В каком-то смысле переговоры прошли хорошо — стороны договорились о продолжении контактов. Но стало ясно, что президент обозначил ряд “красных линий”, которые иранская сторона пока не готова признать и проработать», — сказал Вэнс в эфире Fox News.
Он подчеркнул, что США продолжат дипломатические усилия, однако окончательное решение о дальнейших шагах останется за президентом. «Мы надеемся, что до предела не дойдет, но если это произойдет, это будет решение президента», — отметил вице-президент. На фоне переговоров усилилась военная активность в регионе. Патрульный противолодочный самолет ВМС США P-8A Poseidon 17 февраля провел разведывательный полет над Ормузским проливом, где проходят учения Корпуса стражей исламской революции, свидетельствуют данные Flightradar24.
Самолет вылетел с авиабазы Шейх Иса в Бахрейне и в течение нескольких часов курсировал между Персидским и Оманским заливами на высоте около 6 тысяч метров. В ходе учений отрабатываются сценарии вероятных боевых действий, включая действия подводных лодок по уничтожению надводных целей, пуски крылатых ракет с моря и суши, а также применение новых типов вооружений, способных действовать в условиях радиоэлектронной борьбы.
Ранее американский беспилотник радиоэлектронной разведки MQ-4C Triton, вылетевший с авиабазы Аль-Дафра в ОАЭ, также совершил продолжительный полет над Оманским заливом к юго-востоку от побережья Ирана.