Զելենսկին ժամանել է Բրյուսել
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ժամանել է Բրյուսել, որտեղ ընթանում է ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը։
ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարները Բրյուսելում պետք է հանդիպեն նաև իրենց ուկրաինացի գործընկեր Ռուստեմ Ումերովի հետ ՆԱՏՕ-Ուկրաինա խորհրդի նիստում:
Նախարարները կքննարկեն նաև Ուկրաինայի պատերազմից դուրս անհանգստացնող հարցերը, ներառյալ ստորջրյա գազատարի և հեռահաղորդակցության մալուխի վնասը, որը կապում է ՆԱՏՕ-ի անդամներ Ֆինլանդիան և Էստոնիան:
Ենթադրվում է, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը նույնպես հինգշաբթի տեսակոնֆերանսի միջոցով կմիանա նախարարներին՝ քննարկելու հանգստյան օրերին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի լայնածավալ հարձակումը և դրա հետևանքները:
Տեղական լրատվամիջոցները հայտնում են նաև, որ Զելենսկին կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգի հետ Ուկրաինայի պաշտպանության կոնտակտային խմբի հանդիպմանը և կհանդիպի Բելգիայի կառավարության հետ, որին կհետևի մամուլի ասուլիս, հայտնում է Reuters-ը։
Ակնկալվում էր, որ Կոնտակտային խմբի պաշտոնյաները կկենտրոնանան Ուկրաինային ձմռանը նախապատրաստվելու վրա՝ տրամադրելով ավելի շատ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և զինամթերք, որպեսզի ուկրաինական ուժերը կարողանան ապահովել իրենց հակահարձակումը:
Դիվանագետներն ակնկալում են, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները, այդ թվում՝ Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը և Միացյալ շտաբի պետ Չարլզ Ք. Բրաունը, կփորձեն հանգստացնել ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին և Ուկրաինային, որ Վաշինգտոնը կշարունակի աջակցել Կիևին, նույնիսկ եթե ԱՄՆ Կոնգրեսում ներքին հակասությունների պատճառով օգնությունը հետաձգվում է:

Зеленский прибыл в Брюссель
Президент Украины Владимир Зеленский прибыл в Брюссель, где проходит встреча министров обороны стран НАТО.
Министры обороны стран НАТО также должны встретиться в Брюсселе со своим украинским коллегой Рустемом Умеровым на заседании Совета НАТО-Украина.
Министры также обсудят вопросы, вызывающие обеспокоенность, помимо войны в Украине, в том числе повреждение подводного газопровода и телекоммуникационного кабеля, соединяющего членов НАТО, Финляндию и Эстонию.
Ожидается, что министр обороны Израиля Йоав Галлант также присоединится к министрам в четверг посредством видеоконференции, чтобы обсудить крупномасштабное нападение ХАМАС на Израиль в минувшие выходные и его последствия.
Местные СМИ также сообщают, что Зеленский, как ожидается, примет участие во встрече «Контактной группы по обороне Украины» с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом и встретится с правительством Бельгии, после чего состоится пресс-конференция, передает Reuters.
Ожидалось, что представители Контактной группы сосредоточатся на том, чтобы помочь Украине подготовиться к зиме, предоставив больше систем ПВО и боеприпасов, чтобы гарантировать, что украинские силы смогут выдержать свое контрнаступление.
Дипломаты ожидают, что официальные лица США, в том числе глава Пентагона Ллойд Остин и начальник Объединённого комитета штабов Чарльз К. Браун попытаются убедить союзников по НАТО и Украину в том, что Вашингтон продолжит оказывать поддержку Киеву, несмотря на то, что помощь задерживается из-за внутренних распрей в Конгрессе США.