Զելենսկին և Գրոսին պայմանավորվել են ենթակայանների մոնիտորինգի համար ՄԱԳԱՏԷ առաքելության մանդատի ընդլայնման անհրաժեշտության մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հանդիպում է ունեցել ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսիի հետ, ով այցով գտնվում է Կիևում:
՛՛Բանակցությունների ընթացքում հիմնական ուշադրությունն Ուկրաինայում միջուկային անվտանգության ուժեղացման հարցն է, ոչ միայն ատոմակայանների վիճակի, այլև դրանց աշխատանքի համար կրիտիկական ենթակայանների մշտական մոնիտորինգի ապահովումը՛՛,-երեքշաբթի գրել է Զելենսկին իր տելեգրամյան ալիքում:
Կողմերը պայմանավորվել են Ուկրաինայի ատոմակայաններում ՄԱԳԱՏԷ-ի գործող դիտորդական առաքելությունների մանդատի ընդլայնման անհրաժեշտության մասին՝ ապահովելու համար ոչ միայն ԱԷԿ-ի վիճակի, այլև դրանց աշխատանքի համար կրիտիկական նշանակություն ունեցող ենթակայանների մշտական մոնիտորինգը, հայտնել է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Բացի այդ, ՄԱԳԱՏԷ-ն հավաստիացրել է, որ աջակցում է Ուկրաինայում նոր ատոմային բլոկների կառուցմանը, նշվում Է մամուլի հաղորդագրության մեջ:

Зеленский и Гросси договорились о необходимости расширения мандата миссий МАГАТЭ для мониторинга подстанций
Президент Украины Владимир Зеленский провел встречу с генеральным директором МАГАТЭ Рафаэлем Гросси, который находится с визитом в Киеве.
"Основное внимание во время переговоров – вопрос усиления ядерной безопасности в Украине, обеспечение постоянного мониторинга не только состояния АЭС, но и критически важных для их работы подстанций", - написал Зеленский в телеграм-канале во вторник.
Стороны договорились о необходимости расширения мандата действующих наблюдательных миссий МАГАТЭ на атомных станциях в Украине для обеспечения постоянного мониторинга не только состояния АЭС, но и критически важных для их работы подстанций, сообщила пресс-служба президента.
Кроме этого, МАГАТЭ заверил в поддержке строительства новых атомных блоков в Украине, отмечается в пресс-релизе.