«Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը թույլ կտա ինտեգրել թյուրքական աշխարհը. Թուրքիայի առևտրի նախարար
Թուրքիայի առևտրի նախարար Օմեր Բոլաթը կարևորել է Ադրբեջանի դերը որպես Անկարայի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարանցիկ հանգույց՝ դեպի Կենտրոնական Ասիա և Հեռավոր Արևելք ընդլայնվելու ճանապարհին և նշել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը», գրում է թուրքական Anadolu գործակալությունը։
«Մոտ ապագայում Զանգեզուրի միջանցքի բացմամբ հնարավոր կդառնա թյուրքական աշխարհի աշխարհագրական ինտեգրումը և տնտեսական կապերի զարգացումը, միաժամանակ կակտիվանա Միջին միջանցքը, որը սկսվում է Հեռավոր Արևելքում և ձգվում մինչև Եվրոպա և կամրապնդվի տարանցիկ առևտուրը»,- ասել է նա։
Անկարայում Թուրք-ադրբեջանական ձեռնարկատերերի և արդյունաբերողների ասոցիացիայի (TÜİB) կողմից կազմակերպված «Ադրբեջան-Թուրքիա տնտեսական և մշակութային հարաբերությունների կամուրջ» միջոցառման ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Բոլաթը նաև նշել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում թուրք-ադրբեջանական առևտրի տարեկան ծավալը գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշները։
«Այս տարվա առաջին ութ ամիսներին մեր ապրանքաշրջանառությունն աճել է։ Հատկապես կարևոր են ներդրումները։ Թուրքիայի ամենամեծ ներդրումներն աշխարհում, ըստ ձեռնարկատերերի և ընկերությունների թվի, Ադրբեջանում են։ Մեր ամենամեծ ներդրումային նախագիծը՝ 17 միլիարդ դոլարի չափով, նույնպես իրականացվում է Ադրբեջանում։ Իր հերթին, Ադրբեջանը Թուրքիայում մոտ 3000 ընկերություն ունի»։

Министр торговли Турции: Открытие Зангезурского коридора позволит интегрировать тюркский мир
Турецкий министр торговли Омер Болат подчеркнул роль Азербайджана как стратегически важного транзитного узла для Анкары на пути расширения в Центральную Азию и Дальний Восток и упомянул так называемый «Зангезурский коридор», пишет турецкое агентство Anadolu.
«В ближайшее время с открытием Зангезурского коридора станет возможной географическая интеграция тюркского мира и развитие экономических связей, одновременно активизируется Средний коридор, который начинается на Дальнем Востоке и тянется до Европы, и укрепится транзитная торговля», — сказал он.
Выступая на мероприятии «Мост экономических и культурных отношений Азербайджан–Турция», организованном Ассоциацией предпринимателей и промышленников Турции и Азербайджана (TÜİB) в Анкаре, Болат также отметил, что за время его пребывания в должности объем турецко-азербайджанской торговли ежегодно превышал показатели предыдущего года.
«За первые восемь месяцев этого года наш товарооборот вырос. Особенно важны инвестиции. Крупнейшие инвестиции Турции в мире, по числу предпринимателей и компаний, находятся в Азербайджане. Наш крупнейший инвестиционный проект — на сумму 17 миллиардов долларов — также реализуется в Азербайджане. В свою очередь, Азербайджан имеет около 3000 компаний в Турции».