ԼՂ հարցով ՄԽ ճակատագրի մասին որոշումը լիազորված է ընդունել ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ–ն․ ՌԴ ԱԳՆ
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Մինսկի խմբի ճակատագրի վերաբերյալ պաշտոնական որոշում լիազորված է ընդունել ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհուրդը (ԱԳՆԽ)։
Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Պատասխանելով տարածաշրջանում վերջին իրադարձությունների ֆոնին Մինսկի խմբի ապագայի մասին հարցին՝ նա նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին «կանաչ լույս» էին տվել ԵԱՀԽ (Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության խորհրդակցության) խորհրդի, ինչպես այն ժամանակ կոչվում էր կազմակերպությունը, 1992 թվականի մարտի 24-ի լրացուցիչ հանդիպման ամփոփիչ փաստաթղթերը:
Ավելի ուշ՝ 1994 թվականի դեկտեմբերի 6-ին, ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ-ն Բուդապեշտում հաստատեց Մինսկի խմբի համանախագահների մշտապես գործող ձևաչափը։ Զախարովան հիշեցրել է, որ 1997 թվականի հունվարից համանախագահներ են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան:
«2022 թվականի փետրվարի 24-ին Փարիզի նախաձեռնությամբ, որին անմիջապես աջակցեց Վաշինգտոնը, ֆրանսիացի և ամերիկացի համանախագահներն ինքնակամ (այսինքն՝ առանց ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ-ի հավանության), առանց որևէ խորհրդակցության և նույնիսկ առանց պատճառները բացատրելու հրաժարվեցին ՌԴ գործընկերոջ հետ փոխգործակցությունից»,-ասել է նա։
Զախարովան նշել է, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան դրանով իսկ կոպտորեն խախտեցին ԵԱՀԿ-ի անունից իրենց վրա դրված պարտականությունները և հօգուտ սեփական շահերի մոռացության մատնեցին տարածաշրջանի պետությունների և ժողովուրդների կարիքներն ու ձգտումները։
Նրա խոսքով՝ բացառապես արևմտյան համանախագահության մեղքով Մինսկի խմբի յուրահատուկ մեխանիզմը դադարեցրեց աշխատանքը՝ սեպտեմբերի 28-ին դրա լուծարման մասին հրամանագրի հրապարակումից շատ առաջ։
«Վաշինգտոնն ու Փարիզը իրենց աղաղակող դեմարշի պատճառները մինչ օրս չեն համարձակվել ասել մեզ»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի ճակատագրին, ապա Զախարովան շեշտել է` դրա վերաբերյալ պաշտոնական որոշում իրավասու է ընդունել այն ստեղծած միջազգային ինստիտուտը, այն է՝ ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ-ն։

МИД РФ: Решение о судьбе Минской группы по Карабаху уполномочен принимать СМИД ОБСЕ
Формальное решение о судьбе Минской группы по Нагорному Карабаху уполномочен принимать СМИД ОБСЕ. Об этом заявила РИА Новости официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Отвечая на вопрос о будущем МГ на фоне последних событий в регионе, она указала, что «зеленый свет» Минской группе ОБСЕ по Нагорному Карабаху (МГ) дали итоговые документы дополнительной встречи Совета СБСЕ (Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе), как тогда называлась Организация, от 24 марта 1992 года». Позднее, 6 декабря 1994 года, СМИД ОБСЕ в Будапеште учредил постоянно действующий формат сопредседателей Минской группы. Захарова напомнила, что с января 1997 года ими являются Россия, США и Франция.
«24 февраля 2022 года по инициативе Парижа, тут же поддержанной Вашингтоном, французский и американский сопредседатели самовольно (то есть без одобрения со стороны СМИД ОБСЕ), без каких-либо консультаций и даже объяснения причин отказались от взаимодействия с российским коллегой», - сказала она.
Тем самым США и Франция грубо нарушили возложенные на них от имени ОБСЕ обязанности и в угоду собственным интересам предали забвению нужды и чаяния государств и народов региона, добавила она.
По ее словам, «исключительно по вине западного сопредседательства во многом уникальный механизм Минской группы прекратил работу задолго до публикации 28 сентября указа» о ее роспуске.
«Причины своего вопиющего демарша Вашингтон и Париж не отважились назвать нам до сих пор», - сказала Захарова.
Что касается судьбы Минской группы, то формальное решение на этот счет уполномочен принимать международный институт, который ее создал, а именно - СМИД ОБСЕ, заключила Захарова.