Վրաստանի վարչապետը հրաժարական տվեց
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին կփոխարինի «Վրացական երազանք - Դեմոկրատական Վրաստան» կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Այսօր ես լքում եմ վարչապետի պաշտոնը»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Նա հիշեցրել է, որ երկու անգամ եղել է վարչապետ և պաշտոնավարել ընդհանուր առմամբ հինգ տարի։ Ղարիբաշվիլին ընդգծել է, որ քաղաքական թիմի հզորության հիմնական գործոնը ներքին ժողովրդավարությունն է, որի ամենացայտուն դրսևորումը ռոտացիայի սկզբունքն է։
Նա նշել է, որ թիմն ունի բազմաթիվ հաջողակ առաջնորդներ, և կարևոր է հնարավորություն տալ մյուսներին։
Ղարիբաշվիլին պարզաբանել է, որ երկիրը կանգնած է նոր մարտահրավերների առաջ, աշնանը տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ, և «Վրացական երազանքը» պետք է պատրաստվի ընտրություններում վստահ հաղթանակ տանելուն։
«Ես ընդունել եմ «Վրացական երազանք» կուսակցության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու` քաղխորհրդի առաջարկը, որի մասին որոշում կկայացվի փետրվարի 1-ին»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք` Ղարիբաշվիլիին Վրաստանի վարչապետի պաշտոնը ստանձնել է 2021 թվականի փետրվարի 22-ին։ Նա Վրաստանի վարչապետ է եղել նաև 2013—2015 թվականներին։

Премьер-министр Грузии подал в отставку
Премьер-министр Грузии Иракли Гарибашвили уходит в отставку. Об этом премьер-министр Гарибашвили заявил на брифинге в администрации правительства.
«Я хотел бы проинформировать общественность о решении, которое мы обсудили с командой. Сегодня я покидаю пост премьер-министра», - заявил Ираклий Гарибашвили, сообщает Грузия онлайн.
Ираклий Гарибашвили впервые занял пост премьер-министра Грузии в 2013 году. Он сменил на этом посту основателя «Грузинской мечты» Бидзину Иванишвили, однако 30 декабря 2015 года подал в отставку. Затем Георгий Квирикашвили сменил Ираклия Гарибашвили на посту премьер-министра Грузии.
Прежде чем во второй раз занять пост главы правительства Грузии, Ираклий Гарибашвили возглавлял оборонное ведомство страны, а пост премьер-министра он занял во второй раз 22 февраля 2021 года, сменив на посту Георгия Гахария.
По имеющейся информации, на этот раз Ираклия Гарибашвили на посту премьер-министра сменит председатель правящей партии Ираклий Кобахидзе.