«Վոլոդյա, ի՞նչ ես անում». Պուտինը խոսել է Զելենսկու հետ իր զրույցի մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ամերիկացի լրագրող Թակեր Կարլսոնի հետ զրույցում առաջին անգամ խոսել է Ուկրաինայի ղեկավար Վլադիմիր Զելենսկու հետ անձնական զրույցի մասին, գրում է Lenta-ն։
Ռուս առաջնորդը պատմել է, որ բանակցությունների ընթացքում ինքը քաղաքական գործչին հարցրել է, թե ինչու է նա աջակցում նեոնացիստներին, չնայած որ իր պապը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ կռվել է նացիստական ​​Գերմանիայի դեմ։ Ռուսաստանի ղեկավարը հրաժարվել է հնչեցնել Զելենսկու պատասխանը՝ դա համարելով ոչ կոռեկտ։
«Ասում եմ՝ Վոլոդյա, ի՞նչ ես անում։ Ինչո՞ւ եք այսօր Ուկրաինայում աջակցում նեոնացիստներին, մինչդեռ ձեր պապը պայքարում էր ֆաշիզմի դեմ։ Նա առաջնագծում զինվոր էր»,- ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահը հավելել է, որ Զելենսկին, գալով իշխանության, գիտակցել է երկու բան։ Նախ, որ նեոնացիստներն ու ազգայնականներն ագրեսիվ են, ուստի ավելի լավ է նրանց հետ չվիճել։ Երկրորդ, որ արեւմտյան երկրներն՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, կաջակցեն բոլորին, ովքեր դեմ են Ռուսաստանի Դաշնությանը։
Հարցազրույցի ժամանակ ՌԴ առաջնորդն ասել է, որ Զելենսկին իշխանության է եկել Ուկրաինային խաղաղության տանելու ակնկալիքով, սակայն հասկացել է, որ ավելի լավ է չվիճել նեոնացիստների և ազգայնականների հետ։
«Դա շահավետ է և անվտանգ: Այդպիսով, նա համապատասխան դիրքորոշում որդեգրեց՝ չնայած իր ժողովրդին խոստացել էր վերջ տալ Ուկրաինայի պատերազմին։ Նա խաբեց իր ընտրողներին»,- հավելել է Պուտինը։

«Володя, что ты делаешь?» Путин рассказал о беседе с Зеленским
Президент России Владимир Путин в беседе с американским журналистом Такером Карлсоном впервые заговорил о личном разговоре с главой Украины Владимиром Зеленским, пишет Lenta.
Российский лидер рассказал, что в ходе переговоров спросил у политика, почему тот поддержал неонацистов, хотя его дед сражался против фашистской Германии во времена Второй мировой войны. Ответ Зеленского глава России озвучивать отказался, так как счел это неправильным.
«Я говорю: Володя, что ты делаешь? Почему вы сегодня поддерживаете неонацистов в Украине, в то время как твой дед боролся с фашизмом. Он был солдатом на передовой»,- сказал Путин.
Президент России добавил, что Зеленский, придя к власти, осознал две вещи. Во-первых, что неонацисты и националисты агрессивны, а потому с ними лучше не ссориться. Во-вторых, что западные страны во главе с США поддержат всех, кто выступает против РФ.
Во время интервью российский лидер заявил, что Зеленский пришел к власти на ожиданиях привести Украину к миру, но понял, что лучше не ссориться с неонацистами и националистами.
«Это выгодно и безопасно. Таким образом, он занял соответствующую позицию, несмотря на обещание своему народу прекратить войну в Украине. Он обманул своих избирателей», — добавил Путин.