Վաշինգտոնը մտավախություն ունի, որ Թեհրանը Ռայիսիի մահվան մեջ կմեղադրի ԱՄՆ-ին․ Politico
Միացյալ Նահանգների վարչակազմը մտավախություն ունի, որ Իրանի իշխանությունները կարող են մեղադրել ԱՄՆ-ին կամ Իսրայելին Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիին տեղափոխող ուղղաթիռի կործանմանը ներգրավվածություն ունենալու մեջ։ Այս մասին երկուշաբթի հայտնել է Politico թերթը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Ըստ նրանց՝ Վաշինգտոնը ուշադիր հետևում է Թեհրանի արձագանքին՝ հույսը դնելով տարածաշրջանային ստատուս քվոյի պահպանման վրա և միևնույն ժամանակ վախենալով, որ հիպոթետիկ մեղադրանքները կարող են հանգեցնել Իսրայելի հետ հարաբերություններում լարվածության սրման։ Ամերիկյան իշխանությունների կարծիքով՝ մոտ ապագայում իրանական քաղաքականության մեջ փոփոխություններ դժվար թե լինեն։
Ըստ Politico-ի՝ մայիսի 19-ին ԱՄՆ պաշտոնյաները անհանգիստ հետևում էին որոնողափրկարարական գործողություններին՝ «ժամերով ենթադրություններ անելով, թե ինչպես կարող է կործանումը փոխել իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում»: «Իսկապես այսպե՞ս է սկսվում երրորդ համաշխարհային պատերազմը» հարցը որոշ ժամանակ դադարել է խելագար լինելուց, ասել է պարբերականի զրուցակիցը։

Politico: Вашингтон опасается, что Тегеран обвинит США в гибели Раиси
Администрация Соединенных Штатов опасается, что иранские власти могут обвинить США или Израиль в причастности к крушению вертолета, на борту которого находился президент исламской республики Эбрахим Раиси. Об этом сообщила в понедельник газета Politico со ссылкой на свои источники.
По их данным, Вашингтон внимательно следит за реакцией Тегерана, рассчитывая на сохранение регионального статус-кво и в то же время опасаясь, что гипотетические обвинения могут привести к эскалации напряженности в отношениях с Израилем. По мнению американских властей, в ближайшее время в политике Ирана вряд ли произойдут изменения.
По данным Politico, 19 мая американские власти с тревогой следили за поисково-спасательной операцией, «часами размышляя о том, как крушение может изменить ситуацию на Ближнем Востоке». На какое-то время вопрос о том, «неужели так начинается третья мировая война», перестал быть безумным, рассказал собеседник издания.