Վաշինգտոնում տեղի կունենա «ադրբեջանցիների էթնիկ զտումների» թեմայով համաժողովը․ ԶԼՄ
Վաղը Վաշինգտոնում կկայանա միջազգային կոնֆերանս՝ նվիրված «Ադրբեջանցիների նկատմամբ Հայաստանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների» թեմային, հաղորդում է ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությունը։
Ըստ լրատվամիջոցի տվյալների՝ Կապիտոլիումի շենքում նախատեսված միջոցառումը կազմակերպում է «Բաքվի նախաձեռնողական խումբը», որն Ադրբեջանը ստեղծել է 2023 թվականին։
Ադրբեջանի կողմից ֆինանսավորվող այս կառույցն իր գործունեության սկզբնական շրջանում հանդես է եկել «ֆրանսիական գաղութատիրության» դեմ պայքարի դիրքերից, իսկ ավելի ուշ թիրախավորել է նաև Հնդկաստանի իշխանություններին։
Վերջին ամիսներին «Բաքվի նախաձեռնողական խումբն» իր գործունեության հիմնական շեշտը դրել է Խորհրդային Հայաստանում ապրած ադրբեջանցիների «էթնիկ զտումների» թեմայի վրա։

СМИ: В Вашингтоне пройдет конференция по теме «этнической чистки азербайджанцев»
В Вашингтоне завтра состоится международная конференция, посвящённая теме «этнической чистки азербайджанцев, осуществлённой Арменией», утверждает азербайджанское агентство APA.
По данным СМИ, организатором мероприятия, запланированного в здании Капитолия, выступает Бакинская инициативная группа, созданная Азербайджаном в 2023 году.
Эта финансируемая Азербайджаном структура на начальном этапе своей деятельности выступала с позиций борьбы против «французского колониализма», а позднее объектом её деятельности стали также власти Индии.
В последние месяцы Бакинская инициативная группа сделала основной акцент своей деятельности на теме «этнической чистки» азербайджанцев, проживавших в Советской Армении.