Վրաստանում  բազմազգ հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ են անցկացվում
Վրաստանում մեկնարկել են «Maple Arch 2023» բազմազգ հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները, որոնք կազմակերպել է Կանադայի պաշտպանության նախարարությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել է Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։
«Բազմազգ «Maple Arch 23» զորավարժություններին կանադացի հրահանգիչների հետ միասին ներգրավված են նաև վրացի հրահանգիչներ: Զորավարժություններին մասնակցում են ինը երկրների զինվորականներ: Վրաստանի պաշտպանական ուժերը ներկայացված են Արևելյան հրամանատարության տարբեր ստորաբաժանումներով և JTEC անձնակազմով», - ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ զորավարժությունների նպատակը մասնակից երկրների միջև փոխհամատեղելիության մակարդակի բարձրացումն է, գործընկեր երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում կապերի խորացումը, ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին մոտենալը, ինչպես նաև խաղաղապահ գործողությունների պլանավորման և իրականացման գործընթացում անհրաժեշտ հմտությունների կատարելագործումը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ դրանք ամենամյա բազմազգ զորավարժություններ են, որոնք հերթափոխով անցկացվում են տարբեր երկրներում։ Վրաստանի պաշտպանության ուժերն այս զորավարժություններին առաջին անգամ մասնակցել են 2018 թվականին՝ գումարտակի մակարդակով։

В Грузии начались многонациональные командно-штабные учения
Многонациональные командно-штабные учения Maple Arch 2023, организованные министерством обороны Канады, начались в Грузии, сообщает пресс-служба грузинского оборонного ведомства.
"Наряду с канадскими инструкторами в многонациональных учениях Maple Arch 23 задействованы и грузинские инструкторы. В учениях принимают участие военнослужащие из девяти стран. Силы обороны Грузии представлены различными подразделениями Восточного командования и личным составом JTEC", - говорится в заявлении.
Там уточняется, что целью учений является "повышение взаимной совместимости между странами-участниками, углубление связей между странами-партнерами в сфере обороны, приближение к стандартам НАТО в процессе планирования и реализации миротворческих операций, совершенствование необходимых навыков для эффективных действий и принятия решений".
По данным ведомства, это ежегодные многонациональные учения, которые поочередно проводятся в разных странах. Силы обороны Грузии впервые приняли участие в этих учениях в 2018 году в составе батальонного уровня.