Ուժասպառ անելու ռազմավարությունը, որի նպատակն է հրահրել հայերի զանգվածային արտագաղթը Լեռնային Ղարաբաղից, անօրինական է. Փարիզ
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլլոնան անօրինական ու անբարոյական է որակել Լեռնային Ղարաբաղի հայերին արտագաղթել ստիպելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքը, այս մասին Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը խոսել է Ֆրանսիայում հավատարմագրված դեսպանների համաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Խեղդամահ անելու ռազմավարությունը, որի նպատակն է հրահրել հայերի զանգվածային արտագաղթը Լեռնային Ղարաբաղից, անօրինական է, ինչպես արդեն սահմանել է Միջազգային դատարանը։ Այդ քաղաքականությունը նաև անբարոյական է»,- ասել է Կոլոննան։
Նա նաև նշել է, որ Ֆրանսիան մոբիլիզացնում է ուժերը հանուն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և կայուն խաղաղության հաստատման։ Կոլլանան նշել է, որ դա թույլ կտա սահմանազատել երկու երկրների սահմանները։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի կարծիքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդար և կայուն խաղաղությունը նաև հնարավորություն կտա, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ապրի իր բնօրրանում և հարգվեն նրանց իրավունքները, մշակույթը և պատմությունը։

Глава МИД Франции назвала политику Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха незаконной и аморальной
Министр иностранных дел Франции Катрин Коллона назвала политику Азербайджана по принуждению армян Нагорного Карабаха к эмиграции незаконной и аморальной.
Как сообщает«Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт МИД Франции, об этом министр иностранных дел Франции сказала в ходе своего выступления на конференции аккредитованных послов во Франции.
«Стратегия удушения, направленная на провоцирование массовой эмиграции армян из Нагорного Карабаха, является незаконной, как уже определил Международный суд. Эта политика также аморальна», — сказала Колонна.
Она также отметила, что Франция мобилизует силы для установления справедливого и стабильного мира между Арменией и Азербайджаном. Коллана отметила, что это позволит провести демаркацию границ двух стран.
По словам министра иностранных дел Франции, справедливый и стабильный мир между Арменией и Азербайджаном также позволит народу Нагорного Карабаха жить на своей родине, и его права, культура и история будут уважаться.