Ուկրաինայից փախստականների թիվը հասել է 1 միլիոնի
Ուկրաինայից փախստականների թիվը, որոնք հարեւան երկրներ են մեկնել վերջին յոթ օրվա ընթացքում, կազմել Է 1 միլիոն: Մարտի լույս 3-ի գիշերն այդ մասին հայտնել Է փախստականների գործերով ՄԱԿ-ի գերագույն կոմիսար Ֆիլիպո Գրանդին:
«Ընդամենը յոթ օրում մենք դարձել ենք Ուկրաինայից հարեւան երկրներ մեկ միլիոն փախստականների դուրս գալու վկաներ»,- գրել Է Գրանդին Twitter-ի՝ իր Էջում:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 24-ին հայտարարել Է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին ի պատասխան Դոնբասի հանրապետությունների ղեկավաների օգնության մասին դիմումի: Նա ընդգծել Է, որ Մոսկվայի պլանների մեջ Ուկրաինայի տարածքների օկուպացում չի մտնում, նպատակը երկրի ապառազմականացումն Է եւ դենացիֆիկացիան:
Դրանից հետո ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը, Մեծ Բրիտանիան, ինչպես նաեւ մի շարք այլ պետություններ հայտարարել են, որ պատժամիջոցներ են սահմանում Ռուսաստանի ֆիզիկական եւ իրավական անձանց դեմ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число беженцев с Украины достигло 1 млн
Число жителей Украины, уехавших в соседние страны за последние семь дней, составило 1 млн. Об этом сообщил в ночь на четверг верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
"Всего за семь дней мы стали свидетелями исхода миллиона беженцев из Украины в соседние страны", - написал Гранди на своей странице в Twitter.
Президент России Владимир Путин 24 февраля объявил о проведении специальной военной операции на Украине в ответ на обращение руководителей республик Донбасса о помощи. Он подчеркнул, что в планы Москвы не входит оккупация украинских территорий, целью являются демилитаризация и денацификация страны.
После этого США, ЕС, Великобритания, а также ряд других государств заявили, что вводят санкции против российских физических и юридических лиц, передает Тасс.