Ուկրաինան ծրագրում է պայթյուն կազմակերպել ՌԴ ՊՆ օբյեկտների մոտ. Դաշնային անվտանգության ծառայություն
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ԱԴԾ) Մոսկվայում ձերբակալել է ՌԴ մի քաղաքացու, ով ուկրաինական ահաբեկչական կազմակերպությունների հանձնարարությամբ պատրաստվում էր պայթյուն իրականացնել Պաշտպանության նախարարության օբյեկտների մոտ։
«ՌԴ ԱԴԾ-ն Մոսկվայում ձերբակալել է 1981 թվականին ծնված Ռուսաստանի քաղաքացու, ով ՌԴ-ում արգելված ուկրաինական ահաբեկչական կազմակերպությունների շահերից ելնելով՝ ծրագրել էր ինքնաշեն պայթուցիկ սարքի միջոցով պայթյուն իրականացնել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության օբյեկտների հարակից տարածքում»,- այս մասին նշված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Հաղորդվում է, որ մեղադրյալը սեփական նախաձեռնությամբ է կապ հաստատել գրոհայինների հետ, ինչից հետո նրանց հանձնարարությամբ ժամանել է Մոսկվա՝ «ինքնաշեն պայթուցիկ սարքի կիրառմամբ ահաբեկչական գործողություն» իրականացնելու նպատակով։
Ձերբակալվածի մոտ հայտնաբերվել և առգրավվել է սմարթֆոն, որի միջոցով նա կապ է պահպանել իր համակարգողի հետ։

Федеральная служба безопасности: Украина планировала устроить взрыв у объектов Минобороны России
Россиянин, который по заданию запрещенных украинских террористических организаций собирался устроить взрыв у объектов Минобороны, задержан в Москве, сообщил в Федеральной службой безопасности России.
«Федеральной службой безопасности Российской Федерации в г. Москве задержан гражданин России, 1981 года рождения, планировавший в интересах запрещенных на территории РФ украинских террористических организаций совершить подрыв самодельного взрывного устройства... около объектов министерства обороны Российской Федерации», - говорится в сообщении, передает РИА Новости.
Отмечается, что фигурант инициативно вышел на контакт с боевиками, после чего по их заданию прибыл в Москву для совершения «террористического акта с использованием самодельного взрывного устройства».