Ուկրաինացիները մարտի դաշտում չեն հաղթի. Հունգարիայի վարչապետ
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հայտարարել է, որ Ուկրաինան չի կարող հաղթել մարտի դաշտում, ուստի Եվրամիությունը պետք է փոխի իր ռազմավարությունը և «պլան Բ» պատրաստի, հայտնում է Reuters-ը։
Հունգարիայի պետական ​​ռադիոյին տված հարցազրույցում, որն Օրբանը տվել է Բրյուսելում, որտեղ նա եկել էր ԵՄ գագաթնաժողովին, նա ասել է, որ Ուկրաինայում պատերազմի հարցում ԵՄ ռազմավարությունը «ձախողվել է»:
«Այսօր բոլորը գիտեն, բայց չեն համարձակվում բարձրաձայն ասել, որ այս ռազմավարությունը ձախողվել է։ Ակնհայտ է, որ սա չի աշխատի: Ուկրաինացիները մարտի դաշտում չեն հաղթի»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է «պլան Բ» մշակել։ Միևնույն ժամանակ, Օրբանն ասել է, որ պատճառ չի տեսնում հունգարացի հարկատուների գումարները ծախսելու Ուկրաինային օգնելու համար։
Հունգարիայի վարչապետի խոսքով՝ ԵՄ գագաթնաժողովում «կռիվ է եղել» Ուկրաինային օգնության համար ֆինանսավորման հատկացման շուրջ, և ԵՄ իշխանությունների առաջարկած տարբերակները իր երկրին չեն բավարարում։
Որպես բյուջեի ճշգրտման մաս, հիշեցնում է Reuters-ը, ԵՄ իշխանություններն անդամ երկրներին հրավիրել են լրացուցիչ ներդրումներ կատարել Ուկրաինային 50 միլիարդ եվրո օգնություն տրամադրելու և ևս 15 միլիարդ եվրո միգրացիայի վրա ծախսելու համար: Մեկ այլ առաջարկով նախատեսվում էր 20 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնություն Ուկրաինային:
Օրբանի խոսքով՝ անհրաժեշտ է Ուկրաինայի համար «պլան Բ» մշակել, գնահատել դրա ծախսերը և միայն դրանից հետո քննարկել, թե ինչպես դրանք բաշխել ԵՄ անդամ երկրների միջև։

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что Украине «не победить на поле боя»
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что Украине не одержать победу на поле боя, поэтому Евросоюзу следует изменить свою стратегию и подготовить «план Б», сообщает Reuters.
В интервью венгерскому государственному радио, которое Орбан дал в Брюсселе, куда приехал на саммит ЕС, он сказал, что стратегия, которой ЕС придерживался в отношении войны в Украине, «провалилась».
«Сегодня все знают, но не осмеливаются сказать об этом вслух, что эта стратегия провалилась. Очевидно, что это не сработает. Украинцы не победят на поле боя», — сказал он, добавив, что необходимо разработать «план Б». Пока же, заявил Орбан, он не видит причины тратить деньги венгерских налогоплательщиков на помощь Украине.
По словам премьер-министра Венгрии, на саммите ЕС «шла битва» из-за выделения финансирования на оказание помощи Украине и предложенные властями Евросоюза варианты его страну не устроили.
В рамках бюджетной корректировки, напоминает Reuters, власти ЕС предложили странам-членам внести дополнительные взносы, чтобы предоставить Украине помощь на 50 миллиардов евро и потратить еще 15 миллиардов евро на миграцию. Другое предложение предусматривало выделение 20 миллиардов евро на военную помощь Украине.
По словам Орбана, нужно разработать «план Б» по Украине, оценить затраты на него и только после этого обсуждать, как распределять их между странами-членами ЕС.